Міністерство інфраструктури і Укравтодор вивчає ефективність впровадження в Україні електронної системи стягування плати з великовантажних транспортних засобів для компенсації збитку, заподіяного автомобільним дорогам загального користування державного значення. Така практика успішно діє в країнах Європи. Наприклад, в Швейцарії з 2001 року 0,23 євро за кілометр доріг платять вантажівки масою 12 тонн, а ТС вагою 44 тонни - 1,14 євро. У Німеччині плату за проїзд з ваговитих вантажівок стягують з 2005 року і складає вона від 0,14 до 0,29 євро за 1 км. В Польщі (з 2011) - від 0,05 до 0,13 євро за 1 км. В 2014 році систему збору плати для компенсації шкоди, заподіяної проїздом ваговитих транспортних засобів автомобільним дорогам, введе також Росія.
Відзначається, що проїзд ваговитих вантажівок по дорогах, побудованими 30-50 років тому, - одна з причин інтенсивного руйнування дорожніх покриттів останніми роками. Побудовані за радянських часів дороги, які проектувалися під вантаження 6 тонн на вісь, на сьогодні із-за інтенсивного руху і значно більшої завантаженості, втратили здатність, що несла. Тому враховуючи міжнародний досвід і в цілях належного змісту експлуатаційного стану доріг Мининфраструктуры розглядає можливість ввести обов'язкове стягування плати з великовантажних ТС для компенсації збитку, заподіяного проїздом дорогами загального користування державного значення.
Для такого нововведення планується розробити зміни в законодавство, якими буде встановлений порядок стягнення такої плати, її розміру, переліку платних доріг, введення штрафу, а перевізники повинні будуть встановити на такі транспортні засоби відповідні бортові прилади.
Під час брифінгу за підсумками Колегії Мининфраструктуры, що відбулася 5 квітня, Міністр інфраструктури Володимир Козак відмітив, що стягувати плату з транспортних засобів за проїзд планується виключно з ваговитих автомобілів, які слідуватимуть новозбудованими або відремонтованими дорогами.
"Плата для автомобілів масою понад 12 тонн має бути тільки за рух новими або відремонтованими дорогами і при існуванні альтернативних маршрутів"- відмітив В. Козак. За його словами, для контролю за проїздом таких вантажівок планується ввести спеціальну систему з використанням технології GPS.
За інформацією Мининфраструктуры.
Також читайте про інші плани шляховиків відносно підвищення розмірів акцизного збору на паливо.