Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Проект нового Закону про нотаріат передбачає ліквідацію державних контор

25 березня 2013, 14:52
1818
3
Реклама

У парламенті зареєстрований законопроект № 2627яким нардепи-регіонали Ірина Дбайлива і Ірина Горина пропонують ухвалити новий Закон про нотаріат. Як запевняють автори, актуальність прийняття нової редакції Закону обумовлена необхідністю рішення широкого круга теоретичних і практичних проблем організації і функціонування нотаріату в Україні, а також - створенням умов для вступу України в Міжнародний Союз Нотаріату.

На думку депутатів, практика застосування чинного Закону про нотаріат показала штучність розподілу нотаріату на державних нотаріусів і приватних, виявила соціальні, економічні і юридичні непорозуміння в держрегулюванні діяльності приватних нотаріусів, особливо на підзаконному рівні, що привело до істотних проблем в роботі державних нотаріальних контор, різкого росту скарг громадян, створенню ситуацій для корупції і інших негативних явищ.

Нова редакція міняє структуру Закону, його концепцію, ліквідовує і додає більше 30-ти нових статей, змінює і доповнює більше 60% статей, які залишилися. Головна мета проекту - створення єдиного нотаріатузапобігання монополізації нотаріальної діяльності і використання нотаріату як виду бізнесу.

Деякі нотаріальні новації

Проектом змінена структура Закону, визначено поняття і зміст самофінансування нотаріальній діяльності, доповнені положення про нотаріальну таємницю, статус помічника нотаріуса, держрегулюванні нотаріальної діяльності, видах нотаріальних дій і так далі. Сформульовані нові положення про самоврядуванні нотаріусів, кадровому резерві і Єдиному реєстрі нотаріусів, квотах, присязі, в.о. нотаріуса і інші нововведення.

Зокрема, вказується, що професійне самоврядування нотаріусів (колективне рішення нотаріусами питанням їх внутрішньої діяльності) здійснюється через регіональні нотаріальні палати. Нотаріуси мають право створювати громадські організації з міжнародним, всеукраїнським, регіональним або місцевим статусом.

Також передбачається, що по взаємній згоді нотаріуси мають право укласти між собою договір обміні нотаріальними округами. Також нотаріус може заміщати свого колегу, нотаріальна діяльність якого припинена, - від свого імені. Нотаріус, якого заміщають, не має права здійснювати нотаріальну діяльність під час цього заміщення. У разі дострокового повернення нотаріуса до виконання своїх професійних обов'язків повноваження нотаріуса, який його замінює, припиняються негайно.

Квоти нотаріусів (гранична кількість нотаріусів в нотаріальному окрузі) визначатимуться Мінюстом за уявленням відповідного територіального органу юстиції з урахуванням чисельності населення, що проживає в цьому окрузі, кількості досконалих нотаріальних дій, навантаження на кожного нотаріуса і соціально-економічного стану регіону. При цьому чисельність населення, яка обслуговується нотаріусом нотаріального округу, не може бути більшою, ніж 20 тисяч, і менше, ніж :
- 13 тисяч в нотаріальних округах з чисельністю населення до 100 тисяч;
- 12 тисяч в округах з чисельністю населення від 100 до 500 тисяч;
- 11 тисяч в округах з населенням від 500 тисяч до 1 мільйона;
- 10 тисяч в нотаріальних округах з чисельністю населення більше 1 мільйона;
- 5 тисяч в Київському міському нотаріальному окрузі.

Кількість нотаріусів в одному нотаріальному окрузі не може бути менше за 2-і.

За типом адвокатського планується впровадити Єдиний реєстр нотаріусів Україниякий створюється і ведеться Міністерством юстиції. Нотаріус включається в Єдиний реєстр з моменту отримання реєстраційного посвідчення, і виключається у разі припинення ним нотаріальній діяльності.

Цікаві норми запропоновані стосовно кадрового резерву нотаріусів. Регіональний кадровий резерв нотаріусів - список претендентів на реєстрацію нотаріальної діяльності відповідного регіону (республіки, області, міст Києва і Севастополя), а Єдиний кадровий резерв нотаріусів України - об'єднані списки претендентів на реєстрацію нотаріальної діяльності, ведеться Мінюстом.

Нотаріусам пропонується такий текст присяги: Урочисто присягаю виконувати обов'язки нотаріуса чесно, сумлінно і неупереджено, у відповідності із законом і совістю, дотримуватись Правив професійної етики нотаріусів, у своїх діях керуватися принципами гуманізму і поваги до людини.

Що буде з державними нотаріусами?

Наказ про ліквідації державної нотконторы видаватиметься Мінюстом на підставі представлення Головного управління юстиції в Криму, обласних, Київського і Севастопольського міських управлінь юстиції, - після завершення роботи ліквідаційних комісій і остаточної передачі документів нотаріального архіву у відповідний державний нотаріальний архів.

З моменту ліквідації госнотконторы особа, яка на момент набуття чинності нового Закону працює державним нотаріусом в цій конторі як постійний працівник, а також особи, що мають свідчення про право на заняття нотаріальною діяльністю і на момент набуття чинності Закону не менше 3 років обіймають посади, безпосередньо пов'язані із забезпеченням держконтролю за організацією нотаріату, мають право зареєструвати нотаріальну діяльність поза встановленою Законом квотою і поза конкретною кількістю нотаріусів в нотаріальному окрузі, де розташована ліквідована госнотконтора.

Обличчя, які на момент набуття чинності Закону обіймають посади державних нотаріусів, отримають переважне право на оренду приміщень, які знаходяться в державній або комунальній власності і надані госнотконторам в користування. При укладенні договорів оренди переважне право запропоновано по черзі надавати тим особам, які мають більший стаж роботи на посаді державного нотаріуса.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини