Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Проти корупції омбудсмен безсилий

22 березня 2013, 18:20
244
0
Реклама

Права людини в Україні - неоднозначне поняття. Начебто вони і є, але в той же час не завжди і не для усіх. Візьмемо, приміром, рішення Європейського суду з прав людини, які зобов'язують державу Україна виплатити компенсацію деяким громадянам. Досі наша країна, а точніше її керівництво, не виконало пілотне рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЕСПЧ) у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України", прийняте в 2009 р.

Вже декілька років ухвалюються закони, постанови уряду, змінився навіть український омбудсмен… вже пройшло Євро-2012, на проведення якого були витрачені нечувані суми з держбюджету, а засобів на компенсацію для виконання згаданого пілотного рішення досі в Україні не знайшли. ЕСПЧ вже не перший рік погрожує грошовими санкціями, але так їх і не застосував, а наші чиновники увесь час знаходять можливість не виконувати рішення Європейського суду. І про які права людини можна говорити в даному випадку?

Ось нещодавно знову було запропоновано внести зміни до деяких національних законів про виконання судових рішень з метою виконання пілотного рішення ЕСПЧ у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України". Але усе це тільки замилювання очей і імітація діяльності. Єва Летовская, перший омбудсмен Польщі, яка 20 березня 2013 р. прочитала Києві публічну лекцію про реалізацію прав людини в станах Східної Європи, вважає, що не треба вірити маніпуляціям, коли говорять, що "поміняємо закон, і усе буде відмінно". "Нічого не зміниться. Часто говорять, що чогось не можна зробити, оскільки це не передбачено законом. Але це не правда"- відмічає перший польський омбудсмен. Вона вважає, що в даному випадку треба звернутися до професорів права, які, проаналізувавши ситуацію, підтвердять, що це просто маніпуляція.

Ділячись своїм досвідом захисту прав людини в Польщі, пані Летовская відмітила, що в державі, де є політичні ув'язнені треба бути мудрим. "Але цьому не можна навчитися"- додала вона. Також перший польський омбудсмен вважає, що в цій ситуації необхідно бути активним і не піддаватися на маніпуляції.

Серед інструментів боротьби за права людини Е. Летовская назвала: скарги до Конституційного Суду, до державних судів, публічних заяв…

За її словами, зараз ми переживаємо нову трансформацію, яка охоплює не лише колишні соціалістичні країни, але і торкається усієї Європи - це перехід влади з рук політиків в руки економічної еліти. У цьому пані Летовская побачила загрозу для прав людини. Як приклад вона привела Євро-2012, яке приймали минулого року Україна і Польща. "При підготовці до Євро уряд від імені держави підписував угоди з УЕФА, але в цьому не було ніякої конституційної основи - вважає Е. Летовская, - У цих угодах УЕФА надали певні податкові пільги і привілеї в інших сферах. Але в цьому немає ніякої правової основи". За її словами, це типовий трансфер влади від держустанов інститутам економічної влади, громадським організаціям. Але цим ніхто не стурбований.

У свою чергу перший омбудсмен Польщі розповіла ще один приклад. Виявляється, що в аеропорту Варшави безпеку пасажирів перевіряє деяка приватна фірма на підставі договору аутсорсинга, який вона уклала з польським державним авіапідприємством. "Цей приватний суб'єкт контролює мою поведінку. Вони поводяться як підрозділи польської армії, як пограничні війська, не маючи таких повноважень. Це черговий приклад трансферу влади в приватні руки від держустанов. У Україні доки цього немає, але скоро буде"- вважає Е. Летовская.

За її словами, в даному випадку людина має право, гарантоване Конституцією, а реалізовує це право приватний суб'єкт на підставі угоди з держустановою. Таких прикладів багато, як в Польщі, так і в Україні. "Ці приклади свідчать про одне - відбувається трансфер влади. Попередні інструменти захисту прав людини - Конституція, омбудсмен і конституційне звернення не доходять туди, де діє приватний суб'єкт", - заявила Е. Летовская.

На її думку тепер треба знайти нові інструменти для захисту прав людини в умовах, коли сфера їх реалізації передана в сферу приватних суб'єктів.

Перший польський омбудсмен під час своєї публічної лекції заявила, що права людини, а точніше їх захист, - це не те, що дано раз і назавжди, а це механізм, на роботу якого впливають деякі обставини. Щоб існувати цей механізм повинен працювати увесь час. "Потрібна постійна активність Конституційного трибуналу і омбудсмена, які тестуватимуть законодавство, намагатимуться встановити межі його дії"- вважає Е. Летовская.

У свою чергу вона перерахувала ряд заходів, які необхідно приймати для того, щоб захистити права і свободи людини. Перший польський омбудсмен вважає, що міняється сфера захисту, вона виходить на нове поле, тому необхідно постійно активізувати засоби захисту. "Я вважаю, що в першу чергу необхідно міняти механізми дії, оскільки існує багато перешкод. Іноді вони спеціально створюються певними держустановами і тут необхідно підбирати певні засоби. Я не знаю, як протидіяти УЕФА, але про це необхідно голосно говорити, а не мовчати"- заявила Е. Летовская.

В той же час вона вважає, що в даному випадку дуже важливі синергія і професіоналізм. "Я проти порожніх слів і декларацій. Стандарти захисту прав людини - це поєднання міжнародних правових норм в національній Конституції"- відмітила вона. Її позиція - це висловлювати критику, учити і виступати публічно. "Право - це не текст, а в першу чергу механізм і в нім завжди є місце для омбудсмена" - заявила пані Летовская. При цьому вона вважає, що в державі, де процвітає корупція, особливо в судовій системі, омбудсмен безсилий.

Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини