Асоціація юристів України (Комітет АЮУ з альтернативного дозволу суперечок і Відділення АЮУ у Львівській області), Українська Арбітражна Асоціація і Адвокатське об'єднання Arzinger провели 15 лютого 2013 року у Львові захід "Вирішення суперечок за чашкою кави" : обговорення питань професійної етики в арбітражі"у рамках якого доповідачі і учасники обговорили актуальні питання арбітражу в затишній львівській кав'ярні за ароматною кавою.
Як відмітила юрист Арбітражного інституту Торгової палати г.Стокгольма Наталія Петрик, "саме в ході дебатів і неформального брэйн-сторминга народжуються рішення найскладніших проблем. З цієї точки зору, Львівський семінар повністю виправдовує своїй меті".
Під час відкриття заходу Володимир Яремкоглава відділення АЮУ у Львівській області і юрист АТ Arzinger, відмітив: "Для правильного розвитку арбітражу в Україні важливе однакове розуміння і дотримання представниками сторін і арбітрами правил професійної етики. У іншому випадку арбітраж втратить ті переваги, які йому властиві, і нічим не відрізнятиметься від судових розглядів в Україні, в яких більш ніж достатньо випадків зловживання правами".
Тетяна Слипачук президент УАА, партнер, керівник практики міжнародного арбітражу юридичної фірми Sayenko Kharenko, відмітила, що однією з ключових цілей Української Арбітражної Асоціації є саме пропаганда і поширення кращих стандартів етики в арбітражі: "Це важливо не лише з точки зору виховання молодих юристів, що практикують арбітраж, але і з точки зору нашого іміджу на міжнародному рівні, а саме те, як ми виглядатимемо, сідаючи за стіл з представниками інших юрисдикцій".
У своєму вітальному слові Маркіян Мальскийкерівник практики альтернативного врегулювання суперечок і Западно-украинского філії АТ Arzinger, підкреслив: "Дуже важливо, що цей захід викликав великий інтерес у ринку, оскільки на нім обговорювалися фундаментальні питання по темі арбітражу. Можу з упевненістю сказати, що ця ініціатива є позитивним кроком для підтримки іміджу України як дружньої для арбітражу юрисдикції. Також компанії Arzinger було дуже приємно виступити організатором цього ивента, оскільки практика арбітражу в нашій компанії є однією з ключових".
У рамках першій сесії "Професійна етика представників сторін в арбітражі" високий інтерес учасників викликав доповідь Юлії Чорнихпартнера юридичної компанії Arbitrade, член правління УАА на тему "Дефектні і патологічні арбітражні обмовки, як каталізатор неетичного в міжнародному арбітражі". Юрист підкреслила, що метою арбітражної обмовки є рішення проблем, а не їх створення. Вона розповіла учасникам про можливі зловживання правами, таких як надумане оскарження окремого рішення арбітражу про наявність компетенції; безпідставне спростування в суді арбітражного рішення; подання позову безпосередньо до суду, незважаючи на арбітражну обмовку, і протидію визнанню і примусовому виконанню арбітражного рішення.
Олег Бекетовпартнер і керівник департаменту міжнародної судової практики AstapovLawyers, у своїй доповіді на тему "Етичні принципи підготовки доказів в міжнародному комерційному арбітражі" підкреслив, що визначення етики в міжнародному комерційному арбітражі ускладнене.
Етичні правила - безумовна необхідність для представників сторін в арбітражі, а їх наявність і дотримання сторонами збільшує його цінність і інтерес. Саме цьому питанню присвятила свою доповідь Ксения Корюкаловаюрист ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери". Зокрема, вона проаналізувала відповідальність за надання лож ных доказів в міжнародному арбітражі. Серед прикладів, на яких доповідач акцентувала увагу, - свідомо неправдиві свідчення свідка, свідомо помилкове укладення експерта, представлення в арбітражі підробних документів, документів, що містять помилкові відомості і так далі Ксения розглянула питання карної, цивільної і дисциплінарної відповідальності за надання помилкових доказів в арбітражі, а також розповіла про заходи, які може прийняти склад арбітражного суду і наслідках для арбітражного вирішення у зв'язку з такими порушеннями.
Протягом теми, Дмитро Шемелинстарший юрист ЮПФ "Грищенко і партнери", розповів про компетенцію арбітра в питаннях накладення санкцій. Зокрема, Дмитро порушив питання можливого накладення санкцій на представника сторони арбітражного розгляду не лише арбітрами, але і стороною, судом і професійною асоціацією. Доповідач детально проаналізував санкції, які можуть бути накладені арбітражним трибуналом, а саме - визнання доказів неприпустимими; несприятливі виводи (adverse inferences); дискваліфікація (усунення) радника і припинення виробництва. Дмитро також виділив наступні проблеми застосування санкцій до представників сторін в арбітражі: відсутність повноважень у трибуналу (особливо по усуненню радників або припинення виробництва); відміна рішення або відмова в його визнанні через процесуальне порушення і небажання арбітрів конфліктувати з радниками, які забезпечують їх призначення.
Доповідачами другій сесії "Арбітраж настільки хороший - наскільки хороші арбітри: вимоги до професіоналізму, етики і конфіденційності арбітрів" виступили представники Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма (Наталія Петрик), Арбітражного суду при Новотомыской Торгово-промисловій палаті (Влодзимеж Брых) і Львівської Торгово-промислової палати (Гартмут Ранк). Модерировал дискусію Тарас Шепель, голова Третейського суду при ICC Ukraine.
Наталія Петрик виступила з доповіддю на тему "Довіра і професіоналізм як основа арбітражу в Швеції" в якому розповіла про чинники, які впливають на довіру до судів і арбітражних інституцій, а також звернула увагу на результати опитування представників сторін в арбітражах Торгової палати м. Стокгольма. Підкреслюючи цінність професіоналізму арбітрів, юрист завершила свою презентацію фразою шведського історика і реформатора XVI віки Олауса Петрі : "Хороший і лагідний суддя кращий за хороший закон, бо він застосовує закон, узгодившись з обставинами. Хороший закон не допоможе, якщо вас судить несправедливий і злий суддя".
За інформацією АТ Arzinger.