Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

90-річчя Верховного Суду : витоки і перспективи

18 лютого 2013, 16:34
575
0
Реклама

11 березня 2013 р. виконується 90 років з моменту створення Верховного Суду України. В п'ятницю, 15 лютого, відбулася Міжнародна науково-практична конференція "Верховний Суд України і демократичне суспільство : витоки і перспективи", приурочена до ювілею вищої судової інстанції України. Захід проводився за підтримки проекту Агентства США по міжнародному розвитку "Справедливе правосуддя" і Німецького фонду міжнародної правової співпраці. У конференції взяли участь представники усіх судових інстанцій, глави Конституційного Суду України, Вищої ради юстиції, попередні глави ВСУ, міжнародні експерти.

У рамках заходу судді говорили про роль ВСУ в системі українського правосуддя, обговорювали перспективи його розвитку і можливе розширення повноважень.

Петро Пилипчук

Глава ВСУ Петро Пилипчук у своєму виступі на конференції згадав загальну історію реформування судової системи України і, зокрема, ВСУ. При цьому суддя звернув увагу на те, що у рамках судової реформи в липні 2010 року ухвалили Закон "Про судоустрій і статус суддів", яким були ліквідовані судові палати ВСУ, а кількість суддів цього суду скоротила до двадцяти. Також вказаним Законом ВСУ позбавили повноважень по перегляду справ в касаційному порядку, веденню і аналізу судової статистики, вивченню і узагальненню судової практики, наданню судам роз'яснень з питань застосування законодавства на основі узагальнення судової практики і аналізу судової статистики, визнанню недійсними роз'яснень пленумів вищих спеціалізованих судів. По словах П. Пилипчука, таке істотне зменшення повноважень ВСУ утруднило організацію його роботи, а також створило перешкоди для реалізації громадянами їх конституційного права на доступ до правосуддя.

"Втім, з ухваленням вказаного Закону надзвичайно важливою новелою в історії вітчизняного права стало введення в процесуальних кодексах принципу обов'язковості судових рішень ВСУ"- додав П. Пилипчук. За його словами, введення правила загальної обов'язковості рішення ВСУ у конкретній справі привело до появи у Верховного Суду принципово нової функції, що полягає у формуванні єдиних підходів до правозастосування, а також додаткових важелів забезпечення єдності судової практики.

"На відміну від постанов пленуму Верховного Суду України, що мали рекомендаційний характер, постанови суду в судових справах отримали статус своєрідного судового прецеденту"- відмітив глава ВСУ.

При цьому П. Пилипчук на конференції заявив, що доцільно буде розширити повноваження Верховного Суду і надати йому можливість:

- перегляду справ на підставі неоднакового застосування судами касаційної інстанції однієї і тієї ж норми в подібних правовідносинах не лише матеріального, але і процесуального права;

- надання судам роз'яснень з питань застосування законодавства на основі узагальнення судової практики і інші повноваження, з пропозиціями по яких представники ВСУ неодноразово зверталися у Верховну Раду України.

В той же час представник Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права і правосуддя Дмитро Шпенов у своєму виступі відмітив, що вказаний комітет працюватиме над розширенням повноважень Верховного Суду України.

Цікаво, що в програмі конференції, приуроченої до 90-річчя ВСУ, в якості учасників були заявлені: автори згаданої судової реформи 2010 р. - радник Президента України Андрій Портновглава парламентського Комітету з питань верховенства права і правосуддя Сергій Кивалов і Міністр юстиції України Олександр Лавринович; спікер Володимир Рыбак; Генпрокур Віктор Пшонка; уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковская. Але ніхто їх їх не ушанував своєю присутністю учасників міжнародної конференції.

Екс-голови ВСУ Василь Онопенко і Віталій Бойко (ліворуч на право)

Голова апеляційного суду м. Києва Антон Чернушенко

Голова КСУ Анатолій Головин і глава Вищого господарського суду України Віктор Татьков (зліва направо)

Голова Національної асоціації адвокатів України і Ради адвокатів України Лідія Изовитова (у центрі)

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини