12 лютого 2012 р. набув чинності новий Порядок надання територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізовує держполітику у сфері зайнятості населення і трудової міграції, послуг з професійної орієнтації осіб (далі - Порядок)затверджений наказом Минсоцполитики від 03.01.2013 р. № 2.
Згідно з документом послуги профорієнтацій надаються усім соціальним групам і віковим категоріям осібщо звернулося в територіальні органи, а також групам осіб, що потребують профорієнтації, по письмовому зверненню їх представників в центральні і територіальні органи.
За словами керівника практики трудового права юридичної компанії IMG Partners Олександра Крывшизатвердження нового Порядку є логічним з двох причин.
Олександр Крывша |
"По-перше, це прийняття парламентом нового Закону "Про зайнятість населення", що передбачає ряд нововведень і пільг, які повинні забезпечити створення нових робочих місць і поліпшення умов діючих. По-друге, це кадрові зміни в Минсоцполитики"- говорить юрист. Проте, по його мгнению, існують сумніви відносно того, чи дадуть позитивні результати спроби законодавців поліпшити "атмосферу" в області законодавства про працю.
Нагадаємо, що відповідно до положень Порядку надаються такі послуги профорієнтаційяк: профинформирование, профконсультирование і профотбор, а також, при необхідності, профинформирование і профконсультирование шляхом онлайн-консультування в мережі Інтернет. Послуги профорієнтацій надаються неодноразово в індивідуальній і груповій формах як безпосередньо у територіальних органах, так і поза їх межами, а також побічно або дистанційно.
Що ж зміниться для осіб, що потребують профорієнтації і пошуку робочого місця? Поки на сьогодні про це складно судити. Норми, прописані в положеннях Порядку, детально аргументує позитивні сторони нових можливостей для усіх:
- соціальних груп;
- вікових категорій осіб, які звертатимуться в територіальні органи;
- груп осіб, що потребують профорієнтації.
Така законодавча регламентація - значний крок у боротьбі з безробіттям. Але це доки теоретичні норми, з практикою ж справи йдуть набагато складніше. Відмітимо, що технічні можливості територіальних органів відстають від передбачених в положеннях Порядку. Єдиним реальним кроком по поліпшенню ситуації, що склалася, у сфері зайнятості населення і трудової міграції, а саме реальне працевлаштування тих, що мають потребу, являється пряма співпраця працедавців з територіальними органами профорієнтації. Сподіваємося, це не просто декларативні норми.
При цьому А. Крывша звертає увагу на те, що само по собі розподіл індивідуальної і групової форм надання послуг профорієнтацій, а також маніпуляції з територіальністю надання державою послуг з професійної орієнтації не ефективні. "Життєвий досвід і реальна соціально-побутова ситуація в країні вказують на те, що 90 % офіційно безробітних звертаються в центри зайнятості виключно заради виплат посібника з безробіття"- резюмує юрист.
Відмітимо, що документ містить розділи V - VI, встановлюючі норми стосовно забезпечення і фінансування профорієнтації. За словами пана Крывши, його інтерес викликає сам підтекст розділів V - VI Порядку, в яких чітко передбачено питання закупівлі товарів, робіт і послуг у сфері надання послуг з професійної орієнтації "згідно з чинним законодавством", т. е. відповідно до законів і порядків про державні закупівлі, що завжди асоціюються в нашій країні із законами про боротьбу з корупцією.
"Позитивним моментом в частині прийняття нового Порядку Минсоцполитики є можливість створення бездоганної репутації перед представниками ЄС, де затвердження цього Порядку і нового Закону "Про зайнятість населення" можна аргументувати як одно з умов інтеграції України в Європейський Союз", - додав керівник практики трудового права IMG Partners.