- Які тенденції на ринку юридичних послуг вашого регіону існували в 2012 р.?
Промислова потужність, а також густонаселеність Донецького регіону є приманкою для юридичного бізнесу в Україні. Тому, незважаючи на слабку публічність, місцями навіть закритість, донецький ринок юридичних послуг розвивається, хай і не великими темпами.
2012 рік охарактеризувався тим, що одні види практик давали позитивну динаміку росту, інші, навпаки, спад. На плаву залишилися компанії, що реагували на тенденції, що міняються, і своєчасно коригували свою пропозицію, відповідаючи вимогам ринку.
Наприклад, завдання нашої компанії цього року було спрямоване на утримання свого клієнта і розвиток ключових практик. В основному ми вирішили дотримуватися стратегії розвитку провідних напрямів ВЭД в Донецькій області, приділили увагу ефективним інструментам для формування ділової репутації в регіональному і національному масштабах, зміцненню корпоративного іміджу компанії і її провідних експертів, провели ряд бизнес-ивентов і зустрічей, перетворили організаційну структуру, прийняли в штат нових профільних фахівців. Це дало нам можливість затвердитися на ринку в якості професійного юридичного радника і дозволило конкурувати з юридичними службами клієнта, а також завоювати довіру серед промислових холдингів і підприємств.
На мій погляд, рік, що минає, для дрібних і середніх компаній був досить пасивним до систематизації і чіткого розподілу юридичних практик в Донецькій області. Головним чином переважав стандартний пакет послуг : реєстрація, договірна робота, консультації, захист в суді, правовий супровід. Тенденція роздробленості юридичного ринку позначилася відсутністю збалансованості попиту і пропозиції. Як результат - розмитість комерційних програм, відсутність чіткої стратегії розвитку і сегментації, частенько просте копіювання ідей у конкурентів. В цьому випадку клієнтові було скрутно визначити для себе, чим же одна юрфірма відрізняється від іншої. Негатив ситуації надає відсутність розуміння у самого клієнта необхідності своєчасного втручання правового радника при появі спірної ситуації, її досудового врегулювання, і як наслідок - отримання проблемного замовлення в умовах тривалого процесу. Як і раніше спостерігається тенденція конкуренції юрфірм по відношенню до корпоративного штату юристів підприємств і промислових холдингів. Останнім набагато вигідніше стало переманювати вузькопрофільних фахівців у свій штат, чим передавати справи на аутсорсинг.
Підпис |
Важливо відмітити, що на ринку налічуються одиниці повноцінних юридичних компаній. Це характеризується вимогою ринку і специфікою до сервісу послуг для громадян, дрібного і середнього бізнесу. Робота у форматі В2В, рекомендації клієнтів залишаються найбільш ефективним і менш витратним способом дії на ухвалення рішення про співпрацю і є головною причиною відмови від публічності багатьох юрфірм. Для пошуку клієнтури в основному простежується центральне розташування офісу, тенденція організації змішаної системи - поєднання юридичного напряму з бухгалтерським, аудиторським, брокерським видом послуг, а також надання послуг нотаріуса, агентств нерухомості та ін. Це обумовлено бажанням юристів бути "універсальними солдатами" і братися за будь-яке замовлення в надії заробити і збільшити свій пул клієнтів. У свою чергу, це не створює яких-небудь перешкод для роботи спеціалізованої юридичної компанії і не сприяє відчуттю конкуренції в регіоні.
В основному на ринку Донецького регіону рівень що надаються громадянам послуг значно виріс. А ось серед юридичних осіб спостерігається зворотна картина. Взагалі можна говорити про те, що на тлі кризи (інвестиційного падіння) клієнт дуже важко став розлучатися з грошима, при цьому вимоги до якості сервісу послуг досягли рівня повноцінного правового пакету. Часто клієнт наполягає на виплаті основної суми винагороди по результатах. Це впливає на формування цінової політики, яка в області на порядок нижче, ніж в столиці. Отже, робота столичних офісів в Донецькому регіоні не така оптимістична.
- Які практики були найбільш прибутковими і такими, що розвиваються для юристів?
Ключовим чинником для розвитку юридичних послуг стала економічна невизначеність чинного законодавства. Найбільш чутливим виявився бізнес в умовах двозначного тлумачення нововведень, що стало стимулом для численних суперечок і судових процесів проти державних органів.
Перспективними стали напряму в частині стягнення заборгованості, оподаткування, митного, фінансового, корпоративного і господарського права.
Для нашої компанії, що спеціалізується на правовій підтримці ВЭД в області митного і податкового права, рік став насиченим в плані судових суперечок в області оскарження рішень митниці і податкових органів. Нам доводилося відстоювати інтереси підприємств незалежно від їх місця розташування, беручи участь в судових засіданнях в Запорізькій, Київській, Дніпропетровській, Луганській, Чернігівській областях. Завдяки успішному досвіду у сфері супроводу ВЭД, зріс інтерес до нашої компанії в якості юридичного радника.
- Що Ви чекаєте від юридичного бізнесу у Вашому регіоні в 2013 р., поділитеся своїми планами/прогнозами?
Розвиток в 2012 році інформаційних технологій і спеціалізованих юридичних майданчиків став деяким стимулом для просування юридичної культури в Донецькому регіоні, яка, відчутний ріст якої ми сподіваємося спостерігати в 2013 р. Так, в основному юридичний ринок не публічний, має свою специфіку у веденні бізнесу і частенько нехтує елементарними принципами стратегічного розвитку. Але у нього є потенціал. Головне - наявність діючих інструментів, які б зробили позитивний вплив на ситуацію.
На сьогодні місцевий бізнес і жителі регіону сталі вимогливішими і підкованішими у своєму виборі, частіше прагнуть довіряти рішення своїх проблем кваліфікованим фахівцям. Це дає поштовх оптимізувати бізнес-процеси відповідно до тенденцій ринку, розширити спеціалізації і свій канал продажів, приділити увагу ефективним інструментам для просування іміджу і розширення своєї присутності в інших регіонах країни.