Мінекономрозвитку розробило законопроект, яким пропонується викласти в новій редакції Закон "Про товарну біржу". У пояснювальній записці вказано, що чинний Закон не відповідає вимогам, що пред'являються на фінансовому ринку до біржової торгівлі в сучасному економічному середовищі і правовому полі. І як наслідок - вітчизняні товарні біржі є неліквідними і не можуть конкурувати з іншими профучастниками фінансового ринку.
Згідно з проектом Закону "Про товарний біржовий ринок" товарна біржа - юрособа, діяльність якої пов'язана виключно з організацією і проведенням регулярної біржової торгівлі допущеними біржовими активами в електронній торговій системі на основі концентрації попиту і пропозиції на них шляхом створення організаційних, правових, технологічних, інформаційних умов для взаємодії між учасниками товарного біржового ринку.
Товарна біржа не може здійснювати біржові операції від свого імені, за свій рахунок і у власних інтересах, бути клієнтом біржового брокера або кваліфікованого відвідувача. Також за результатами торгового дня товарна біржа зобов'язана розкривати біржову інформацію, а також інформацію про ціни по позабіржових угодах членів товарної біржі і забезпечувати безперешкодний доступ до неї.
Професійною діяльністю на товарному біржовому ринку є діяльність юрособ - товарних бірж, біржових брокерів, здійснювана ними виключно на підставі відповідних ліцензій. Встановлюється, що статутний капітал профучастников товарного біржового ринку формується виключно готівковими засобами. На день подачі документів для отримання ліцензії в центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики статутний капітал юрособи має бути повністю сплачений і складати не менше:
- 910 мінімальних зарплат - для біржових брокерів;
- 2720 мінімальних зарплат - для товарних бірж.
Що ж до фізосіб-підприємців, юрособ, утворених і здійснюючих підприємницьку діяльність на території України, то вони здійснюють біржові операції як кваліфіковані відвідувачі. При цьому діяльність кваліфікованих відвідувачів не є для них основним видом діяльності. Кваліфіковані відвідувачі здійснюють біржові операції в електронній торговій системі з товаром, який належить їм на праві власності або виготовлений на власному підприємстві.
Слід врахувати, що кваліфікованим відвідувачам забороняється:
- змінювати характеристики допущеного на торги товару;
- здійснювати біржові операції одним і тим же товаром на декількох товарних біржах, якщо такий товар вже допущений до біржових торгів, а також від імені третіх осіб і в їх інтересах;
- здійснювати біржові операції з дериватами.
Законопроектом передбачається також ряд санкцій за невиконання його вимог. Зокрема, за неуявлення інформації про діяльність профучастника товарного біржового ринку посадовцям центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики в терміни, визначені в їх письмовому запиті, треба буде сплатити до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян.