Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Микола Стеценко : "Енергетична і податкова практики користуватимуться успіхом серед юристів"

3 січня 2013, 17:09
154
0
Реклама

На відміну від 2011 року, коли юридичний ринок України активно розвивався і провідні українські фірми збільшували чисельність юристів в ключових практиках, особливо в практиці судочинства і арбітражу, в 2012 році юридичні фірми стримали свої темпи росту і зайняли вичікувальну позицію. Це було пов'язано з черговою хвилею кризи і викликаним нею зниженням кількості роботи на ринку.

Стосовно практик, ситуація дещо помінялася порівняно з 2011 роком. Наприклад, практика ринків капіталу не мала великого попиту, оскільки міжнародні ринки капіталу були закриті для українських емітентів в 2012 році. З цієї ж причини українські корпоративні позичальники були вимушені звернутися до інших джерел боргового фінансування, таким як банківське кредитування, експортне фінансування і залучення фінансування від міжнародних фінансових установ.

У 2012 році ми спостерігали велику активність у сфері торгового фінансування, що, на жаль, не можна сказати про синдиковане фінансування, пропозиція якого, як в цілому і банківського кредитування було обмежено. Ми консультували в декількох значних угодах у сфері синдикованого фінансування, як, наприклад, залучення забезпеченого кредиту у розмірі 210 мільйонів доларів США для групи "Кернел" від синдикату європейських банків, а також залучення синдикованого забезпеченого довгострокового кредиту у розмірі 100 мільйонів доларів США для групи компаній Милкиленд від The Royal Bank of Scotland plc, лондонській филии Unicredit Bank AG, Raiffeisen Bank International AG і ЗАТ "Райффайзенбанк". У першому випадку "Авеллум Партнерс" виступали на стороні позичальника, а в другому - представляли синдикат кредиторів. Але слід зазначити, що подібних угод було надзвичайно мало, що було викликано високими вимогами банків до українських корпоративних позичальників.

Микола Стеценко

У боротьбі за залучення засобів, українські компанії прибігали до нових або що не користуються раніше популярністю фінансовим інструментам, навіть до інноваційних структур. Наприклад, в 2012 році ТОВ "Бурат-Агро", дочірня компанія Індустріальної Молочної Компанії, розмістила корпоративні облігації на 200 млн. грн. (25 млн. дол. США) і ЧАО "Креатив" розмістило корпоративні облігації на 240 млн. грн. (30 млн. дол. США). І, для того, щоб надати інвесторам додатковий комфорт в обох випадках структура випуску передбачала інноваційний елемент забезпечення, а саме поручительство по англійському праву від іноземної материнської (холдинговою) компанії емітента облігацій. "Авеллум Партнерс" виступили юридичним радником з питань українського права в обох проектах.

У 2012 році виріс попит на послуги у сфері міжнародного арбітражу в порівнянні з 2011 роком. Позитивною тенденцією в цьому напрямі стало також недавнє створення Українській арбітражній асоціації провідними арбітражними фірмами України.

Практика злиття і поглинань в 2012 році залишилася такою ж популярною, як і в 2011 році, можна навіть відмітити деякий ріст в цій сфері, як якісний, так і кількісний. Наприклад, цього року було декілька знакових для ринку M&A угод, таких як продаж ТРЦ Ocean Plaza, у фармацевтичному секторі - захід фондів прямих інвестицій в "Биофарму" і в "Инто-Сану", в телекомунікаційному - придбання "Одеко" групою "Воля", в агросекторе - розширення земельного банку групи Кернел шляхом придбання двох сільськогосподарських підприємств в Україні, які загалом обробляють 119,2 тис. га. У цьому ж році корпорація Roshen купила кондитерську фабрику Bonbonetti Choco в Угорщині. У банківському секторі спостерігався активний вихід іноземних банків з України шляхом продажу своїх підрозділів українським бізнесменам. Зокрема, був проданий "Банк Форум", "Кредитпромбанк", "Эрсте Банк" і ще ряд банків зараз веде переговори про продаж.

Що стосується 2013 року, ми дивимося в майбутнє із стриманим оптимізмом. Наші ключові практики будуть помірно активними. Очевидно, що можуть повернутися ринки капіталів, зокрема декілька компаній планують випуск єврооблігацій в першому півріччі. Злиття і поглинання також залишаться активною практикою, як і банківське фінансування для сильних позичальників. Енергетична і податкова практики, безумовно, користуватимуться успіхом серед юристів. Цікавий розвиток придбаває антимонопольна практика, яка активно розвивається в сегменті захисту від недобросовісної конкуренції.

Хочу окремо відмітити, що в першу чергу в конкурентній боротьбі виграватимуть фірми, які приділяють багато уваги внутрішньому розвитку своїх кадрів (professional development). Оскільки рівень клієнтів і їх вимог до юристів росте, то юридичні фірми будуть вимушені проводити постійні внутрішні тренінги своїх юристів, ділитися між собою накопиченими знаннями, останніми нововведеннями юридичної практики і створювати внутрішні бази прецедентів. Але вирішальним чинником в цьому напрямі буде саме систематичний підхід до внутрішнього навчання юристів. Для надання однорідної високої якості юридичних послуг фірма повинна проводити як мінімум 2 тренінги в місяць. Ми це робимо і активно залучаємо до самих тренінгів не лише партнерів, але в першу чергу старших юристів, щоб вони ділилися своїм досвідом з молодшими колегами. Такий підхід одночасно розвиває як молодших, так і старших юристів.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини