Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Забезпечувальні заходи в арбітражному розгляді: практика сусідніх країн

15 листопада 2012, 18:15
362
0
Реклама

15 - 16 листопада в Києві проходить конференція KIЕV ARBITRATION DAYS 2012: мислити глобально, організатором якої виступає Асоціація юристів України. В ході заходу зокрема, обговорювали питання арбитрабельности суперечок і можливості застосування забезпечувальних заходів в арбітражному розгляді.

Декан факультету права Університету Торино (Італія) Жанмария Аджани відмітив, що в Італії нова версія редакції ст. 806 Цивільно-процесуального кодексу (далі - ГПК) Італії передбачає, що арбітри не можуть приймати рішення по забезпечувальних заходах, якщо інше не передбачене законом. Останні п'ять слів були додаванням до цієї статті і законодавці назвали їх реформаторським. Таким чином, було передбачено, що арбітри можуть отримати право застосовувати забезпечувальні заходи. Г-дінів Аджани вважає, що це слабкий, хоча і корисний, компроміс. Він також додав, що в ГПК Італії вказане, що законодавча база може мінятися, тому це твердження не несе ніякого сенсу, а просто було прописано, щоб з часом прийняти вужче законодавство, яким арбітрам нададуть право приймати рішення по забезпечувальних заходах. Але перша частина ст. 806 ГПК Італії залишається в силі, і передбачає, що арбітри не мають права вживати забезпечувальні заходи.

По словах Ж. Аджани, на відміну від Франції, Англії і Швейцарії, Італія пішла після самостійного шляху за допомогою прийняття законодавства в 2006 р. і по забезпечувальних заходах так і не послідували моделі УНСИТРАЛ. Ст. 17 Модельного закону УНСИТРАЛ зовсім інакше визнає право арбітра приймати рішення по забезпечувальних заходах.

Таким чином, в Італії будь-яке рішення забезпечувального характеру приймають звичайні державні суди. На думку Ж. Аджани, це усе ускладнює процедуру. Сторони, які вирішують свою суперечку за допомогою арбітражу все одно вимушені звертатися до судової системи. Цікаво, що в Греції і Аргентині арбітри все ще не мають права приймати рішення по забезпечувальних заходах. Таким чином, Ж. Аджани вважає, що італійське законодавство не абсолютно і вимагає реформування.

Жанмария Аджани

У свою чергу Президент Арбітражного суду Левиатан (Польща) Беата Гессель-Калиновская вів Калиш відмітила, що на відміну від Італії Польща змогли скористатися можливістю внести зміни в ГПК і пішла за Модельним законом УНСИТРАЛ. "В результаті наш арбітраж став сучаснішим, гнучкішим і доброзичливішим. Арбітражні суди можуть приймати рішення по забезпечувальних заходах"- заявила Беата Гессель-Калиновская.

За її словами одними з прикладів тих, що надають Арбітражним судом Левиатан послуг - це надзвичайний арбітр. При цьому інституція надзвичайного арбітра доки в польському законодавстві не прописана.

Беата Гессель-Калиновская відмітила, що в Україні ситуація подібна до Польщі - судові розгляди тривають довго і в результаті не обов'язково задовольняють потреби сторін.

"Надзвичайний арбітр - це інституція, яка носить допоміжний характер до основних арбітражних процедур. З процедури надзвичайного арбітра починається процедура арбітражу. Вони одночасно виконуватися не можуть"- додала вона.

У Польщі процедура надзвичайного арбітра спрямована на швидке рішення питань шляхом вжиття забезпечувальних заходів. За словами Беаты Гессель-Калиновской подача заяви на надзвичайного арбітра може бути здійснена навіть до початку процедури арбітражу, тому що при подачі заяви на арбітраж втрачається час на його оформлення, яке можна використовувати, щоб заморозити активи або застосувати інші забезпечувальні заходи до заяви на арбітраж.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини