Нова Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про усунення подвійного оподаткування і запобігання ухиленню від сплати податків на прибутки (далі - конвенція) була підписана 8 листопада 2012 року.
Як відмічають в компанії Ernst & Young, конвенція набуде чинності після ратифікації, процедура якої, судячи з досвіду інших конвенцій, може зайняти місяці. Конвенція почне застосовуватися починаючи з 1 січня року, що йде за роком ратифікації (тобто, з 1 січня 2014 року, якщо ратифікація завершиться в 2013 році).
Тільки неофіційні версії конвенції доступні нині, і, за словами юристів Ernst & Young вони мають різночитання відносно моменту припинення дії угоди між СРСР і Кіпром від 1982 року, яке доки застосовується в Україні.
"Англійський текст передбачає припинення старої конвенції з моменту початку застосування новою. Згідно ж версії українською мовою, це станеться з моменту набуття чинності нової конвенції. Тобто, український варіант може бути представлений так, що з моменту набуття чинності конвенції і до 1 січня наступного року україно-кіпрські операції будуть позбавлені захисту обох конвенцій. Тоді до українських прибутків кіпрських компаній в Україні може застосовуватися 15% податок на прибутки нерезидентів", - відзначається в повідомленні Ernst & Young.
На думку експертів компанії, остаточна інтерпретація можлива після появи офіційних текстів Конвенції (з яких англійський має переважну силу).
Юристи Ernst & Young проаналізували, які нововведення передбачає новоподписанная конвенція. Так, експерти відмічають, що діюча угода між СРСР і Кіпром звільняє від податку на прибутки нерезидентів усі основні прибутки. Конвенція передбачає такі ставки податку для основних прибутків:
- дивіденди: 5%/15% (менша ставка податку застосовна, якщо одержувач дивідендів володіє не менше 20% в капіталі компанії, що виплачує дивіденди, або його інвестиція в цю компанію складає не менше 100,000 євро);
- відсотки: 2%;
- роялті: 5%/10% (5% - застосовується до роялті відносно творів науки, патентів, торгових марок, секретних формул, процесів або інформації, що стосується промислового або комерційного досвіду, а 10% - застосовується до інших роялті (у тому числі за літературні і музичні твори, фільми, комп'ютерні програми);
- дохід від продажу акцій (включаючи акції, вартість яких відноситься до нерухомості) звільнені від оподаткування.
У свою чергу юристи Ernst & Young відмічають, що статус власника бенефіціара одержувача доходу є умовою для застосування зниженої ставки податку на підставі конвенції до дивідендів, відсотків і роялті. При цьому конвенція не дає визначення власника бенефіціара.