Закони, що набувають чинності
На поточному тижні набули чинності безліч важливих законів, що впливають на роботу суб'єктів госпдіяльності. Серед них:
1. Закон № 5312 - VI відміняє обов'язкову реєстрацію в центральних органах виконавчої влади декларації про відповідність. Метою Закону є недопущення невиправданих додаткових витрат часу і засобів виробниками - суб'єктами господарювання на реєстрацію декларацій.
2. Закон № 5316 - VIз набуттям чинності якого бланками строгої звітності перестали бутизокрема, бланк протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу, ліцензії на виготовлення бланків цінних паперів, бланки виписок з Єдиного госрееста, поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, ліцензії у сфері використання ядерної енергії та ін.
3. Закон № 5402 - VI передбачає удосконалення механізму правового регулювання і посилення відповідальності у сфері поводження з відходами. Документ визначає адмінвідповідальність(з 01.01.2018 р.) за недотримання норм про поховання неперероблених(необроблених) побутових відходів. Закон № 5400 - VI відносить діяльність у сфері поховання побутових відходів до ринку природних монополій, а переробку таких відходів - до суміжних ринків. Згідно з документом, за діяльністю в цих сферах повинна "приглядывать" Національна комісія, яка здійснює регулювання ринку комунальних послуг.
4. Закон № 5405 - VI визначає нові норми стосовно недійсності кредитного договору. Зокрема:
- додаткові наслідки визнання недійсними кредитних договорів і договорів запоруки майна;
- відсутність можливості боржникам почати процедуру визнання недійсними договорів і виводити своє майно з-під запоруки банку;
- самостійне визначення судом грошової суми возрата при визнанні недійсним кредитного договору та ін.
5. Закон № 5412 - VI передбачає, удосконалення норм податкового законодавства в частині проведення перевірок у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізосіб-підприємців, у яких немає найнятих робітників.
Зокрема, Закон встановлює спрощену процедуру проведення документальних позапланових перевірок і скорочення термінів їх проведення для фізосіб-підприємців, у яких немає найнятих робітників, за наявності за два останні календарні роки одночасно наступних умов:
- платником податків задекларована відсутність прибутків від здійснення господарської діяльності;
- платник податків не зареєстрований як платник ПДВ;
- в органах податкової служби відсутня податкова інформація про використання платником податків найманої праці фізосіб і про відкриті платником податків рахунки у банках і інших фінустановах.
У разі дотримання усіх умов термін перевірки складатиме 3 робітників дня.
6. Закон № 5450 - VI про держпідтримку розвитку індустрії програмної продукції. Дія Закону поширюється на суб'єктів господарювання IT- індустрії і громадські стосунки, пов'язані з їх діяльністю. Держпідтримка здійснюється на основі річних планів заходів по дванадцяти напрямах, визначених в ст.3 Закону. Проте, на думку багатьох експертів ("Якщо від податкових пільг для IT не буде ефекту, їх можуть відмінити", Пільги для IT- бізнесу : можливі проблеми з реалізацією нових норм, Пільги для IT- індустрії : імпульс до розвитку або не до кінця продуманий крок?)більшість норм Закону декларативна.
Митна справа
Підвищення ставок ввізного мита. Верховна Рада прийняла зміни до Закону про Митному тарифе (законопроект № 9241-д) відносно приведення ставок ввізного мита критеріям СОТ для ряду товаріввиробництво яких або вже здійснюється в країні або може здійснюватися за умови надання національному виробникові певних пільг, які допоможуть конкурувати з аналогічними імпортними товарами. Змінено близько 100 товарних кодів на 10 знаках згідно УКТ ВЭД.
Випуск товарів у вільне звернення. Держмитслужба листом від 31.10.2012 р. № 15/2-15.2-2/1988-ЕП повідомляє, що письмове звернення декларанта або уповноваженого ним особи з проханням випустити товари у вільне звернення до митного органу не подаєтьсяа митним органом, відповідно, рішення відносно можливості випуску товарів у вільне звернення не приймається.
Нові умови завершення імпортних операцій. Постановою Кабміну від 29.10.2012 р. № 1009 передбачено, що імпортна операція резидента без ввезення товару на територію України вважається завершеною за наявності однієї з таких умов :
- зарахування виручки, отриманої від нерезидента, на рахунок резидента в уповноваженому банку у разі продажу нерезиденту товару за межами України;
- представлення документів, які підтверджують використання резидентом товару за межами України, перелік яких визначається Нацбанком.
Законодавчі зміни від соцфондов
Позапланова перевірка. Фонд соцстрахування по тимчасовій втраті працездатності постановою від 31.07.2012 р. № 42 ствердив зміни до Порядку проведення перевірок одержувачів засобів фонду цільового призначення, оформлення, реалізації і оскарження їх результатів. Зокрема, документ розширює перелік підстав, за наявності яких органи фонду проводять позапланові перевірки одержувачів страхових засобів без попереднього їх повідомлення.
Нові особливості обліку единщиков в ПФ. Правління ПФ постановою від 05.10.2012 р. № 18-1 затвердило зміни до порядку узяття на облік і зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове держсоцстрахування. Документом передбачені:
- нові терміни відправки(вручення) повідомлення про встановлення класу профриска виробництва платника єдиного внеску за основним видом його економічної діяльності для юрособ і фізосіб-підприємців;
- питання узгодження класу профриска виробництва з робочим органом старанної дирекції Фонду соцстрахування від нещасних випадків.
Інші новели законодавства
Звітність по податковій декларації. У листі від 16.10.2012 р. № 3591/0/61-12/15-1315 ДПС роз'яснила особливості представлення податкової декларації по податку на прибутки(прибуток) страховика. ДПС уточнює, що оскільки наказ № 759 був опублікований в III кварталі 2012 року, платники податків - страховики повинні уперше звітувати по цій декларації за підсумками 2012 року. За три квартали 2012 року платникам податків - страховикам слід подавати податкову декларацію, затверджену наказом ДПС від 21.02.2011 р. № 97.
Обязаность продати валюту. Парламент ухвалив Закон (на основі законопроекту № 11033)яким закріплено право Нацбанку тимчасово(на строк до 6 місяців) вводити норми відносно обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті на користь резидентів України, а також змінювати терміни розрахунків по операціях по експорту і імпорту товарів. Необхідність ухвалення такого закону в Нацбанку пояснювали високим ризиком виникнення чергової кризи.
Аграрні розписки. Верховна Рада ухвалила Закон (на основі проекту № 9610)яким встановлюється такий альтернативний спосіб кредитування для з/х виробників, як кредитування під заставу майбутнього урожаю. Закон предусматиривает введення нового документу - аграрна розписка. Документ встановлює безумовне зобов'язання боржника по розписці здійснити постачання вказаної в цьому документі сільськогосподарської продукції, якість, кількість, місце і термін її постачання.
Тільки нацвалюта. Верховна Рада схвалила урядову ініціативу відносно внесення змін до ст. 8 Закону про рекламу. Закон доповнений нормою, що передбачає, що ціни і тарифи, які вказуються в рекламі, мають бути приведені виключно в гривні. Ухвалений Закон (проект № 11121) спрямований на створення правових основ для обмеження використання на території України іноземної валюти як міри вартості з метою посилення стабільності національної валюти.
Законопроекти тижня
Відміна позапланових податкових перевірок. У Верховній Раді зареєстрований урядовий законопроект № 11391яким пропонується заборонити фахівцям податкової служби проводити документальні позапланові перевірки платників податків за періоди, по яких вже була проведена планова перевірка. При цьому, урядовий законопроект передбачає ряд виключень, а деякі його норми, за словами юристів, мають лише декларативний характер (Кабмін планує відмінити позапланові податкові перевірки?).
Електронний підпис. Держспецзв'язки пропонує внести ряд змін до Закону "Про електронний цифровий підпис"зокрема, для того, щоб електронний цифровий підпис по правовому статусу прирівняти до власноручного підпису(друк), Документ також передбачає особливості держконтролю за виконанням відповідної законодавчої норми.
Обмін інформацією. Розроблений проект наказу Мінфіну про затвердження Порядку взаємодії органів ДПС і митних органів при здійсненні контролю за імпортом товарів суб'єктами ВЭД. Документ визначає аспекти взаємодії органів ДПС і митних органів під час контролю(у т. ч. при плануванні і проведенні документальних перевірок) і митного оформлення товарів, що імпортуються на митну територію України суб'єктами ВЭД, у тому числі і контролю за обігом таких товарів на митній території України.
На сьогодні деякі юриста відмічають (При обміні інформацією між ДПС і митницею про контроль за імпортом товарів суб'єктами ВЭД перекіс йде у бік податкової, - юрист, Як митниця і податківці обмінюватимуться інформацією про імпорт товарів суб'єктами ВЭД?)що порядок значно розширює повноваження податкової служби в порівнянні з такими ж повноваженнями в митної служби, що надалі може негативно відбитися на практиці застосування таких норм.
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по цих правових актах і інших тематиках, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН. |