Сьогодні, 7 листопада 2012 р., в Києві проходить I Всеукраїнський Форум корпоративних секретарів, організований Агентством по розвитку інфраструктури фондового ринку України і Правовою групою "Павленко і Побережнюк" за підтримки Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку (далі - НКЦБФР).
Як відмітив глава НКЦБФР Дмитро Тевелевкомісія на сьогодні розробляє базові основи корпоративного управління і корпоративної культури, які такі потрібні вітчизняним акціонерним товариствам (далі - АТ) і акціонерам. Він вважає, що самі корпоративні секретарі повинні чітко усвідомити значущу свою роль і місце в структурі корпоративного управління і корпоративній практиці АТ.
"Може бути не зовсім добре, як ми тут обговорювали, що назва цієї посади . ну не усі функції пов'язані із словом секретар. Все-таки це поклало свій відбиток психологічно важко перебудувати менеджерів, акціонерів, особливо мажоритарних на те, що людина, яка займається корпоративним управлінням, корпоративними стандартами, корпоративною практикою в АТ - це секретар. Це надзвичайно значуща фігура і усвідомлення своєї значущості, передача цього усвідомлення менеджменту, акціонерам повинно значно підняти роль і місце корпоративного секретаря в системі корпоративного управління"- вважає Д. Тевелев.
Також він додав, що, напевно, прийшов час корпоративним секретарям серйозніше зайнятися законодавчо-нормативним забезпеченням діяльності АТ. Тобто активніше брати участь в обговоренні законів, виходити із законодавчими ініціативами.
"Корпоративний секретар - ця особа, яка стоїть на передньому краю боротьби з такими речами, як рейдерство, і досвід такої роботи теж необхідно дізнаватися, передавати, що надзвичайно важливо"- заявив глава НКЦБФР.
У свою чергу замголови комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, нардеп Юрій Воропаеввиходячи їх свого досвіду, вважає, що на першому місці повинні стояти інтереси власників, акціонерів, а на другому місці - інтереси менеджменту, яким є і корпоративні секретарі. Також він відмітив, що акціонерів не треба обмежувати і якимись конкретними статтями і новими законами регулювати посаду корпоративного секретаря, його місцезнаходження (це має бути людина з штату або зовнішній радник)... "Акціонери самі повинні вирішувати що ним зручніше"- вважає народний депутат.
Нагадаємо, що весною цього року НКЦБФР розробила проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (відносно удосконалення діяльності акціонерних товариств) ", мета якого поліпшити корпоративне управління на фондовому ринку, у тому числі, врегулювати функції корпоративного секретаря на законодавчому рівні.
За словами члена НКЦБФР Анатолія Амелина, норми, які закладені в законодавстві, досить коротко говорять про функції корпоративного секретаря. АТ самі визначають, мати цю посаду або ні.
По словах А. Амелина, вищезгаданим законопроектом передбачено, що якщо кількість акціонерів АТ перевищує 100 чоловік, незалежно від того публічне воно або частка, то позиція корпоративного секретаря має бути обов'язковою. У документі прописані функції, а також те, що це штатна одиниця. Тобто доки не передбачена можливість роботи корпоративного секретаря на аутсорсинге.
У свою чергу А. Амелин повідомив, що в законопроекті бракує норми відповідальності, яку покладають на корпоративного секретаря, а також виникає питання кому ця особа підкоряється: Наглядовій раді або Правлінню.
У НКЦБФР виникають питання: корпоративний секретар - це юрист? Юрист по функціях або посада? Це топ-менеджер або штатна одиниця середньої ланки? На сьогодні корпоративними секретарями у більшості випадків є юристи. Як цей і інші питання врегулюють на законодавчому рівні - побачимо в майбутньому.
Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"