Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкова VS постійні представництва фармкомпаній

4 жовтня 2012, 17:40
286
0
Автор:
Реклама

Інтерес податковою до діяльності представництв є зовсім не новою практикою - перший раз це питання піднімалося кілька років тому відносно товарів народного споживання. Проте зараз ризик є практично для будь-якого представництва. Інша справа, що фармацевтичні компанії апріорі вважаються на порядок багатіше, а отже, і результати перевірок можуть бути набагато перспективнее. Проблема полягає і в декілька однобокої трактуванню податковими органами діяльності представництва. Установка приблизно така: раз представництво в Україні діє тривалий час, значить - воно не може бути непостійним. З такою логікою посперечатися важко, але все таки можна.

Олександр Марков

Важливий в цьому питанні той факт, наскільки оптимістичною виглядає судова практика. Так, Олександр Марковюрист PwC Україна, відмітив два справи останніх років (що вже пройшли апеляційну інстанцію), по яких суд підтримав позицію компаній і не погодився з податковою, такою, що порахувала представництва постійними. Свою позицію у справі податкова пояснювала тим, що в першому випадку представництво займалося реєстрацією медпрепаратів, а в другій ситуації його діяльність співпадала з основною діяльністю материнської компанії. Але навіть у бочці меду не обійтися без ложки дьогтю - доки невідомо, що з цього приводу "думає" ВАСУа в цілому ж судова практика досить неоднозначна.

Улюблені аргументи податкової: оцінка ризиків

Аліна Овсиенкостарший податковий консультант PwC Україна, звернула увагу на ті сфери діяльності, які досліджують податкові органи. До їх числа відносять маркетинг, діяльність на користь третіх осіб, господарську діяльність.

Аліна Овсиенко

Досить часто при доведенні того, що діяльність представництва не є допоміжною, додатковою, податківці починають вивчати статутні документи материнської компанії, і якщо вказаний в них вид діяльності співпадає з діяльністю представництва, то з високою вірогідністю можливе донарахування.

Також створює риски роздача зразків і медикаментів, яка у разі неналежного оформлення може бути кваліфікована податковою як продажі. У зв'язку з цим експерти закликають усі процеси дуже ретельно документувати, що, звичайно, не зводить риски до нуля, але дозволяє їх істотно понизити.

Крім того, слід бути обережними і при реєстрації медичних препаратів для продажів їх в Україні, проведенні клінічних досліджень. Під цю діяльність податкова часто намагається підводити свій другий улюблений аргумент - діяльність відносно третіх осіб. Консультанти настійно радять ретельно вивчити відповідні документи, у тому числі про підтвердження переходу права власності на ті або інші ліки.

Що робити?

Безвихідних ситуацій не буває. Консультанти радять в першу чергу оцінити усі риски, присутні в діяльності представництва, а потім, залежно від рівня ризику, вибрати один з варіантів : або "самодекларирование", або перебудова процесів. Що стосується першого підходу, то він знижує риски карної відповідальності і рівень штрафу.

Якщо ж проблема представництва в недостатньому документуванні процесів, тоді треба посилити таке документування.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини