Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Практика ВСУ : встановлення факту споріднених стосунків між фізособами

25 вересня 2012, 14:42
6728
0
Автор:
Реклама

Факт споріднених стосунків між фізособами (п. 1 ч. 1 ст. 256 ГПК) встановлюється в судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадок, право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, отримання компенсації і тому подібне.

Заявниками у справі про встановлення факту споріднених стосунків можуть бути:

- спадкоємці померлої особи, що мають право на спадок як згідно із законом, так і по заповіту і для яких у зв'язку зі встановленням факту споріднених стосунків повинні настати певні юридичні наслідки;

- особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, а також, особи яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують споріднені стосунки;

- інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для них;

- прокурор в порядку ст. 45, 46 ГПК, відповідно до ст. 361 Закону "Про прокуратуру" також має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту споріднених стосунків для осіб, інтереси яких він представляє.

В той же час справи про встановлення факту споріднених стосунків з метою отримання спадку не можуть розглядатися судами у разі, якщо заявник відповідно до ст. 1224 ГКУ) усунений від спадку.

До заяви про встановлення факту споріднених стосунків, можуть додаватися наступні документи і докази :

1) доказу, що підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового і особистого характеру, особисті справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, похозяйственные книги, виписки з будинкових книг і інші документи, які в собі містять відомості про споріднені стосунки осіб);

2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість відновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень в записі актів цивільного стану;

3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємини померлого із заявником.

В той же час, рішення суду про встановлення споріднених стосунків не може бути основою для внесення виправленьзмін або доповнень в актовий запис, а також видачі заявникові нового паспорта.

Практика: Євпаторійський міський суд АР Крим рішенням від 24 вересня 2009 р. на подану заяву обличчя А. позов задовольнив.

Суд першої інстанції задовольняючи в порядку особливого виробництва заява особи А виходив з того, що при розгляді справи факт споріднених стосунків заявника з обличчям Б. як батька і рідного сина доведений і встановлення цього факту потрібне заявникові для оформлення спадкових прав.

Проте колегія суддів Апеляційного суду АР Крим не погодилася з цим судовим рішенням. Постановою від 11.03.2010 р. вказане рішення суду першої інстанції скасоване, заява обличчя А. залишена без розгляду і роз'яснено заявникові, що він має право подати позов на загальних підставах. (якщо виникнення права на спадок залежить від доведення певних фактів, то особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яке у разі відсутності суперечки розглядається за правилами особливого виробництва. Якщо при розгляді справи в порядку особливого виробництва з'ясується, що має місце суперечка про право, то суд на підставі ч. 6 ст. 235 ГПК залишає заяву без розгляду і роз'яснює заявникові, що він має право звернутися з позовом на загальних підставах).

Дружина або чоловік також мають право на спадок у разі смерті одного з подружжя, проте такі члени сім'ї не знаходяться в кровній спорідненості. Встановлення факту споріднених стосунків між такими особами чинним законодавством не передбачено, для них може мати правове значення встановлення факту реєстрації браку або факту проживання однією сім'єю без реєстрації браку у відповідних випадках.

На закінчення: суд не має права відмовити в розгляді заяви про встановлення факту споріднених стосунків за тими мотивами, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильного запису в актах цивільного стану. Право вибору належить заявникові.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини