У Верховній Раді України зареєстрований законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про Вищу пораду юстиції" щодо забезпечення незалежності суддів", № 11117, автором якого виступив нардеп Юрій Грымчак.
У пояснювальній записці до законопроекту відзначається, що діюча редакція Закону "Про Вищу раду юстиції" містить окремі правила формування і організації роботи цього конституційного органу, які не гарантують достатньої міри незалежності суддів. Автор законодавчої ініціативи вважає, що за цими правилами потенційні можливості порушення принципу незалежності закладаються з моменту призначення суддів на посади, тривають при відправленні ними правосуддя, тривають при здійсненні можливого дисциплінарного провадження і звільнення з посад. Тому народний депутат вирішив зареєструвати в парламенті власний законопроект, яким передбачив внесення наступних змін до Закону "Про вищу раду юстиції".
Так, законопроектом пропонуються скоротити термін повноваження членів Вищої ради юстиції (далі - УСЮ) до 3 років (сьогодні 6 років).
Також пропонується заборонити членство в УСЮ особам, які мають непогашену судимість за скоєння неумисного злочину. При цьому особи, які були засуджені за скоєння умисного злочину, зможуть бути членами УСЮ тільки у разі відміни вироку за цей злочин, як неправосудного або після законної реабілітації. Пропонується, щоб ця норма була обов'язковою для осіб, що входять в УСЮ за посадою.
Нагадаємо, що згідно з чинним законодавством, не можуть бути членами УСЮ особи, визнані судом недієздатними або обмежено дієздатними, і особи, що мають незняту або непогашену судимість.
У свою чергу народний депутат пропонує, щоб Вища рада юстиції була повноважною за умови призначення не менше чотирнадцяти членів ради до її складу, включаючи осіб, що входять в УСЮ за посадою. Відмітимо, що на сьогодні УСЮ є повноважною при призначенні 3/4 від її конституційного складу (від 20 членів УСЮ).
Згідно із законопроектом, окрім діючих підстав припинення повноважень члена УСЮ, пропонується також до них віднести:
- досягнення ним віку - 65 років;
- набирання законної сили звинувачувального вироку суду по відношенню члена УСЮ (повноваження члена УСЮ припиняються з початком досудового розслідування карного злочину, в здійсненні якого підозрюється такий член ради);
- втрата ним громадянства України або придбання громадянства іншої держави, або виїзд на постійне проживання за межами України.
Законопроектом також пропонується встановити, що особи призначені до складу УСЮ з числа суддів, не можуть знаходитися на адміністративних посадах в судах після обрання до складу УСЮза винятком голови Верховного Суду України. Відмітимо, що на сьогодні членами УСЮ являється ряд суддів, займаючих админдолжности.
Ще одним цікавим нововведенням законопроекту є те, щоб особи, що входять до складу УСЮ за посадою приймали участь в її засіданнях з правом дорадчого голосу. Пропонується, щоб такі особи участь в голосуванні не брали, за винятком ухвалення рішень по процедурних актів, вказаних в ч.2 ст. 27 Закону "Про Вищу раду юстиції".