У українському суспільстві існує помилкова думка, що пенітенціарним працівником може бути хто завгодно, досить лише пройти спеціальне навчання впродовж декількох місяців, відмічають в Мінюсті. При цьому у багатьох європейських країнах навіть нижчу ланку персоналу в'язниць учать впродовж 2-х років. Професія пенітенціарного працівника має свою, м'яко кажучи, специфіку і відношення до неї в масах далеко від позитивного, так само як і до самої функції держави по реабілітації злочинців через позбавлення волі.
За даними, приведеними в роз'ясненніфактична чисельність пенітенціарного персоналу складає 46848 чоловік. При цьому загальний некомплект кадрів складає близько 5012 чоловік, відсутній кожен 10-й працівник.
Одним з рішень проблем пенітенціарної служби Мінюст бачить в підвищенні рівня адекватної професійної підготовки службовців, у тому числі в спеціалізованих учбових закладах, формування наукового супроводу діяльності органів і установ виконання покарань.
На сьогодні в Україні працюють міжнародні проекти по професійній підготовці персоналу пенітенціарної служби : україно-швейцарський проект "Підтримка пенітенціарної реформи в Україні" і спільний з Радою Європи проект "Підтримка тюремної реформи в Україні", який планують реалізувати впродовж 2012 - 2013 років.