Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як управляти юридичними рисками

5 липня 2012, 14:01
279
1
Реклама

По словах Сергія Боярчукова, останні декілька років відзначається значний розвиток української юриспруденції, плоди якого ми пожинатимемо мінімум найближчі 5 - 6 років.

Стався цей розвиток через об'єктивні економічні причини, пов'язані з глобальною економічною кризою. Останній, на думку С. Боярчукова, розставив точки над "і", а також провів деяке санітарне чищення бізнесу і усіх правовідносин, що існували в економіці і правовому полі України. Юрист відмічає, що завдяки кризі оголилася найголовніша проблема - це незахищеність бізнесу, господарюючих суб'єктів перед банками.

С. Боярчуков вважає, що уся ця вакханалія і беззаконня, які відбувалися останніми роками в нашій юриспруденції, яскраво показали усім учасникам ринку в Україні, що необхідно значно більше уваги приділяти такому поняттю як оцінка і управління юридичними рисками. Тому що в першу чергу це важливо для існування самого бізнесу, а в другу - для розвитку економіки країни.

"Не останню роль в необхідності управління юридичними рисками грає складне законодавство, в якому є присутніми певні норми, що не кореспондують між собою. Крім того, у нас намітилися декілька прикладів, коли судова практика пішла не зовсім в ногу із законодавством. Суди трактують законодавство дещо ширше, ніж ми могли б собі уявити"- відмічає пан Боярчуков.

У свою чергу Сергій Алексеев звернув увагу на те, що управління юридичними рисками до кризи, в кризовий і посткризовий час - небагато різні поняття. "Якщо раніше з десяти угод оспорювалася тільки одна угода, то зараз, за статистикою, з десяти угод оспорюють як мінімум вісім з половиною"- відмітив С. Алексеев. Тому він вважає, що досвід практикуючих юристів, що стикалися з різними галузями права саме в судовій практиці і судами тієї або іншої норми закону, що бачили тлумачення, може допомогти бізнесу розгледіти юридичні риски на момент укладення оборудки, нівелювати або запобігти їм. С. Алексеев відмітив, що в його юрфірмі ввели таку інтегровану послугу як консалтинг, заснований на судовій практиці.

При цьому Віра Валле нагадала: досвід багатьох міжнародних компаній показує, що краще попереджати риски, адже це дешевше і простіше, ніж усувати їх несприятливі наслідки. "Великі компанії саме так і працюють. Вони закладають бюджет на постійні внутрішні юридичні перевірки для того, щоб уникнути якихось великих резонансних справ, які можуть ударити як по бюджету компанії, так і по її репутації"- відмічає пані Валле.

Юрист також роз'яснила, що юридичний ризик - це вірогідність настання несприятливих правових наслідків в результаті здійснення або нездійснення певних дій. В. Валле звернула увагу на те, що правові риски можуть наставати також у зв'язку зі змінами законодавства або практики тлумачення того або іншого законодавства, що дуже часто відбувається в Україні.

"Роль юриста - діяти на випередження. Бізнес завжди почуває себе упевненіше, якщо юристи діють на випередження, якщо вони здатні в рутинній діяльності компанії побачити риски, ідентифікувати їх, оцінювати і пропонувати ефективні шляхи їх усунення або мінімізації, якщо усунути їх неможливо"- відмітила В. Валле.

Серед головних ризиків, що виникають в компаніях, юрист відмітила наступні:

- договірні - пов'язані з юридичними помилками при складанні договорів;

- податкові - можуть проявлятися, наприклад, у вигляді претензії з боку податкових органів відносно несвоєчасної або неповної оплати податків;

- риски у сфері трудового права - пов'язані з трудовими стосунками на підприємстві, дуже важливими для великих компаній, оскільки вони несуть ще і серйозні репутаційні риски;

- риски у сфері конкурентного права - актуальні для компаній зі значною часткою ринку, оскільки вони, окрім усіх інших ризиків, стикаються і з цікавістю з боку антимонопольних органів, який може виражатися у вимозі заплатити великі штрафні санкції;

- риски, пов'язані з виробництвом продукції, - до них схильні компанії - виробники товарів широкого споживання;

- риски у сфері права інтелектуальної власності - використання компанією об'єктів інтелектуальної власності і т. п.;

- риски у сфері антикорупційного права, які незаслужено ігноруються багатьма компаніями.

По словах В. Валле, юридична фірма може допомогти клієнтові успішно управляти юридичними рисками шляхом юридичного супроводу бізнесу, який полягає в ідентифікації ризику, його оцінці і розробці найбільш ефективних шляхів його усунення або мінімізації.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини