Автори проекту вважають, що косметичні зміни чинного Закону "Про міліцію" просто не в змозі підправити обстановку - документ не відповідає ні вимогам часу, ні нормам Конституції.
Пропонується назвати наших правоохоронців поліцієюоскільки термін "міліція", виходячи з етимологічних джерел, означає нерегулярні озброєні формування, які використовуються, у тому числі, і для підтримки громадського порядку, формовані з добровольців і такі, що не входять до складу офіційної системи державних правоохоронних органів під час революційних перетворень в державі. Таке значення застосовується у більшості країн світу, - говориться в пояснювальній записці.
Поліція діє на підставі принципів дотримання прав і свобод людини і громадянина, законності, безперервності, відкритості і прозорості, єдиноначальності і відповідальності.
Що стосується обов'язків поліції, то в цілому вони фактично дублюють ті функції, виконанням яких зараз займається міліціяза деякими виключеннями. На першому місці у поліції - захист прав, свобод, інтересів, здоров'я, майна физ- і юрособ, держави і територіальних громад від протиправних посягань.
У проекті також детально прописано, коли і за що поліція може затримати особу, передбачена можливість дзвінка після затримання і навіть те, скільки раз на день повинні живитися затримані. Крім того, визначені аспекти здійснення різного роду перевірок співробітниками поліції і так далі
Згідно з документом, поліція входить в систему МВС, у складі якого має бути створений Департамент поліції. Загальна чисельність поліції визначається Верховною Радою.
До складу поліції входять служби карної поліції, поліції громадської безпеки, транспортної поліції, досудового слідства, державної охорони, внутрішньої безпеки, служби забезпечення і експертно-криміналістична служба, а також Українське бюро Інтерполу в Україні. Служба в поліції є держслужбою особливого характеру і здійснюється виключно на контрактній основі. Контракти полягають на 3 і 5 років, залежно від посади.
На службу в поліцію можуть бути прийняті громадяни України у віці від 18 до 35 років незалежно від підлоги, раси, національності, походження, майнового положення, релігійних переконань, що володіють державною мовою, мають освіту не нижче повного середнього і здатні за своїми особистими і діловими якостями, фізичною підготовкою і стану здоров'я виконувати обов'язки поліції.
Працівники міліції до набуття чинності закону про поліцію підлягають звільненню із служби в органах внутрішніх справ. Ті з них, які висловили бажання бути прийнятими на службу в поліцію, підлягають позачерговій атестації в порядку і терміни, визначені Міністерством внутрішніх справ України.