Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Придбання товарів в групах обговорили юристи і представники держоргану

18 червня 2012, 17:45
343
0
Реклама

Сьогодні в Україні системи придбання товарів в групах займають значну долю дешевого споживчого кредитування. Основна проблема їх функціонування полягає в тому, що таке "кредитування" до середини 2011 року фактично здійснювалося поза законом, що з одного боку не давало йому повноцінно розвиватися, а з іншої - залишало успіх споживача такого "дешевого кредитування" на волю долі.

Діяльність компаній-адміністраторів регулювалася загальним законодавством і тільки в червні 2011 року були внесені зміни до Закону України "Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг", яким діяльність по залученню фінансових активів фізичних осіб, а відповідно і діяльність по адмініструванню фінансових активів для придбання товарів в групах, визначено фінансовою. Сьогодні ж перед Нацкомфинуслуг стоїть завдання вивести цей сегмент ринку з тіні, створивши адекватні умови для його розвитку, і встановивши зрозумілі і прийнятні правила здійснення цієї фінансової діяльності.

Саме нові правила старої гри і сталі предметом обговорення учасників семінару.

Олена Чепур
голова Комітету з банківського і фінансового права Асоціації юристів України, керівний партнер Gryphon Investment Consulting Group, розповіла про успішний світовий досвід і особливості регулювання діяльності систем придбання товарів в групах як фінансовій діяльності і представила проект Ліцензійних умов здійснення діяльності по адмініструванню фінансових активів для придбання товарів в групах, який був розроблений фахівцями Нацкомфинуслуг.

Вимоги до професійних учасників фінансового ринку в Україні, згідно з проектом Ліцензійних умов, досить високі, що викликало значне занепокоєння з боку представників компаній-адміністраторів, які багато років працювали в іншій "системі координат".

Микола Бурмакачлен Нацкомфинуслуг, роз'яснив, що нове нормативно-правове регулювання систем придбання товарів в групах не має на меті знищити бізнес, але привести його діяльність у відповідність стандартам регулювання фінансового ринку, захистивши при цьому як споживачів фінансових послуг, так і сам ринок від компаній одноденок, які не можуть виконувати свої зобов'язання перед учасниками груп і тим самим викликають недовіру до усіх компаній-адміністраторів, що надають цю фінансову послугу. В той же час, на думку Н. Бурмаки, цей вид фінансової діяльності просто не має перспектив без чітких встановлених правил гри і довіри, а відповідно і попиту з боку населення.

Як відмітив Віктор Вовнюкзаступник голови Комітету з банківського і фінансового права Асоціації юристів України, голова Асоціації Фінансових Установ, аналіз проекту Ліцензійних умов показав його відповідність духу і принципам фінансового законодавства України. Також цей нормативно-правовий акт - один з кращих зразків орієнтованості на захист прав споживачів. І хоча компаніям-адміністраторам в порівнянні із загальним законодавчим регулюванням деякі вимоги, визначені проектом Ліцензійних умов, представляються занадто високими і необгрунтованими, такі як вимоги до власного і статутного капіталу, вимоги до приміщень і керівного складу компанії-адміністратора, але вони адекватні, якщо дивитися на них крізь призму фінансового законодавства.

Владислав Жигинасзаступник директора Департаменту регулювання і нагляду за фінансовими компаніями Нацкомфинуслуг, відмітив, що проект Ліцензійних вимог здійснення діяльності по адмініструванню фінансових активів для придбання товарів в групах ще знаходиться у стадії громадського обговорення, а тому його розробники відкриті для конструктивного діалогу і активної роботи по вдосконаленню регулюючого нормативно-правового акту.

Також учасники семінару приділили увагу питанням фінансової звітності і прозорості діяльності компаній-адміністраторів, у тому числі Василь Марченкоподатковий аналітик і партнер Gryphon Investment Consulting Group, розповів про основні правила резервування і вимоги до резервного капіталу компаній-адміністраторів як фінансових установ.

Е. Чепур озвучила головний страх ринку : компанії-адміністратори не розуміють, як працювати з договорами, які були ув'язнені до моменту набирання законної сили змін до Закону України "Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг" і у разі, коли компанія-адміністратор досі не отримала статус фінансової установи. У відповідь В. Жигинас повідомив про те, що закон зворотної сили не має, а відповідно правовідносини і контракти, ув'язнені до моменту вступу змін до закону силу, є діючими, і компанія-адміністратор по таких договорах повинна продовжувати виконання своїх обов'язків незалежно від отримання статусу фінансової установи. "Сьогодні перед Нацкомфинуслуг стоїть завдання захистити права споживачів по діючих контрактах по "кредитуванню", а тому зобов'язання по них повинні виконуватися"- ще раз підкреслив чиновник. В той же час для діставання можливості укладення нових контрактів компанії-адміністратори повинні не лише отримати статус фінансової установи, але і отримати ліцензію на здійснення адміністрування фінансових активів для придбання товарів в групах.

У кінці семінару В. Жигинас підкреслив, що роботи попереду ще багато, і нагадав, що врегулювання і стабілізація цього сегменту ринку є спільною метою усіх сторін, і у свою чергу Нацкомфинуслуг відкрита до діалогу і співпраці з ринком.

Результатом семінару стала домовленість його учасників взяти активну участь в обговоренні Ліцензійних умов і наданні відповідних письмових зауважень і доповнень до проекту впродовж найближчого місяця.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини