Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Огляд правових подій тижня

12 червня 2012, 14:30
157
1
Реклама

Минулий правовий тиждень запам'ятався передусім подіями в парламенті, з яких на перше місце за громадською значимістю, без сумніву, слід поставити прийнятий у першому читанні законопроект № 9073 Колесниченко-Кивалова про застосування так званих "регіональних мов".

Проект торкається 13 мов нацменшостей, згаданих в Законі про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Традиційно використовуваним у межах певної території, їм надається проектом щонайширше застосування - настільки широке, що виникає питання про можливість реалізації на практиці подібних положень проекту.

На регіональних мовах дозволено виступати народним депутатам України, приймати акти місцевих органів влади. Але ці акти якось повинні будуть розуміти ті жителі адміністративної території, які не входять до числа нацменшостей, з чого слід зробити висновок, що, мабуть, приймати свої акти місцева влада буде одночасно на державній і регіональній мові.

Регіональна мова допускається в діловодстві на місцевому рівні, а також в листуванні з вищими органами влади. Природно, органи вищої влади повинні будуть якось розуміти те, що їм пишуть тією або іншою регіональною мовою. Припустити, щоб усі їх посадовці вивчили мови нацменшостей (а таких мов 13 і усе їх їх заслуговують однакової до себе уваги) нереально. Залишається одно - маса перекладачів в кожному з цих найвищих органів влади.

Цікаві пропозиції проекту у використанні регіональних мов в судочинстві. Тут пропонується допускати ведення судового процесу на регіональній мові "за згодою сторін". Судові документи при цьому складаються тільки на державному мові, хоча письмові документи, що представляються сторонами, можуть викладатися і на регіональному (і обов'язковість їх перекладу не передбачена - тільки можливість). Знову-таки, знанням регіональної мови повинні відрізнятися судді відповідного регіону. Як сприйматимуться документи і докази, представлені сторонами на регіональній мові, суддями вищестоящих судів, проект умовчує.

Законопроектом гарантується отримання на регіональній мові освіти, у тому числі і вищого. У усіх середніх учбових закладах обов'язково повинні будуть вивчатися як державний, так і одна регіональна мова. Тести для зовнішнього оцінювання за бажанням того, що складає іспити повинні надаватися йому на регіональній мові.

За "основу" прийнятий парламентарями проект Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". Проект президентський. З одного боку, що дає масу повноважень адвокатському самоврядуванню - аж до ухвалення рішень про привласнення статусу адвоката і видачі адвокатського посвідчення. З іншого боку - що передбачає обов'язкове членство в адвокатському об'єднанні, що іменується Національною асоціацією адвокатів України, тобто що по суті змушує вступати в це "громадське об'єднання" усіх, хто хоче бути адвокатом, тоді як Конституцією визначено, що "ніхто не може бути примушений до вступу у будь-яке об' єднання громадян чи обмежений у правах за належність чи неналежність до політичних партій або громадських організацій".

Насторожують і положення проекту про те, що український адвокат має право здійснювати свою діяльність за кордоном "згідно з міжнародними договорами України". Деякі юристи вважають, що відсутність таких міжнародних договорів зробить неможливим представництво зареєстрованими в Україні адвокатами інтересів юридичних осіб, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність.

Депутати стурбувалися долею не лише адвокатів, але і майбутніх нотаріусів і їх помічників. У першому читанні прийнятий і урядовий законопроект про зміни до Закону "Про нотаріат". Зміни явно спрямовані на зменшення кількості як нотаріусів, так і їх помічників. По-перше, щоб стати нотаріусом, за проектом припаде мінімум 3 року працювати помічником. А загальний юридичний стаж для заняття посади нотаріуса повинен складати 6 років - удвічі більше, чим тепер. По-друге, один нотаріус не зможе мати більше одного помічника. Правда, повноваження помічників значно розширюються. І по-третє, проект передбачає вимоги для заняття посади помічника нотаріуса - кваліфікаційний рівень фахівця або магістра і 3 року юридичного стажу.

Ще одна "привабливість" "нотаріального" проекту - свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю не анулюватиметься за заявою самого нотаріуса. Така основа для анулювання як особиста ініціатива пропонується з тексту чинного Закону "Про нотаріат" вилучити.

Проте перелічені вище проекти ще, можливо, будуть піддані змінам в процесі їх розгляду в другому читанні. Остаточно ж і повністю, в якості закону, парламент прийняв минулого тижня норму про те, що платити збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі-продажі транспорту буде покупець.

Законом же "вдосконалений механізм повернення" гарантованих державою вкладів у Ощадбанк СРСР. Удосконалення припускає компенсацію вкладів в готівковій або безготівковою формі через установи "Ощадного банку України". Для чого знову створюється Реєстр вкладників заощаджень громадян, хоча ніби як колишніх вкладників Ощадбанку вже не раз "враховували" і дані по них мають бути. "Вносити" громадян в Реєстр стануть безкоштовно.

Законом став і законопроект № 10452, Верховна Рада погоджувала норми Податкового і Митного кодексів. Зокрема, в НК прописали, що ТК є тим законом, який встановлює правила оподаткування. Уточнений круг операцій, по яких товари, що підлягають митному оформленню, обкладаються нульовою ставкою ПДВ.

Електронний реверсивний аукціонщо проводиться на електронних майданчиках - інтернет-сайтах в онлайн-режимі може стати одним з різновидів процедур державних закупівель. Закон про це парламент ухвалив в четвер минулого тижня. Згідно із законом такий аукціон застосовується не до усіх видів держзакупівель, а тільки до закупівель товарів (робіт і послуг), включених в перелік, що стверджується Кабінетом Міністрів, і за умови, що очікувана вартість предмета закупівель складатиме більше 100 тисяч гривен (у будівництві - більше 300 тисяч гривен), а вартість предмета закупівель робіт - більше 1 мільйона гривен.

Крім того, парламент збільшив штрафи за порушення правил дорожнього руху на залізничних переїздах.

З цікавих, зареєстрованих минулого тижня в Раді законопроектів слід зазначити проект № 10558 про податку на розкіш. Проект урядовий. Передбачає оподаткування як нерухомості, так і рухомого майна. Супер-норма проекту - обкладення 40% -ным податком автомобілів з об'ємом двигуна більше 3990 куб. см при купівлі або при розмитненні і 10% -ным - мотоциклів з об'ємом двигуна більше 995 куб. см (виключаючи вживані ТС).

Завершився тиждень підписанням Президентом ряду ухвалених раніше законів. Так, глава держави підписав закон про збільшення розміру одноразового посібника, яким забезпечуються випускники учбових закладів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки, до шести розмірів прожиткового мінімуму.

Крім того, підписаний Закон "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного або надзвичайного стану", яким допускається примусове відчуження майна в умовах воєнного або надзвичайного стану з попереднім повним відшкодуванням вартості майна. Проте у випадку "неможливості попереднього повного відшкодування" можливо і примусове відчуження з наступної відшкодуванням вартості, що на практиці і матиме місце. Вилучення згідно із законом допускається і зовсім без якого-небудь відшкодування вартості.

Підписаним 8 червня Законом "Про морські порти України" дозволена передача причалів в оренду або концесію строком до 49 років. Їм гарантується право приватної власності на причали, побудовані за рахунок приватних інвестицій до набуття чинності справжнього Закону.

Погана новина завітала минулого тижня для тих, хто задумав оформляти у нотаріуса угоду з нерухомістю (те ж саме - з відчуженням транспорту). Довідки з БТИ, як раніше, для цих цілей буде недостатньо. Цього тижня набув чинності наказ Мінюсту про зміни в Порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України.Тепер засвідчити договори з продажу (обміну) об'єктів нерухомості між фізичними особами можна тільки за наявності акту про оцінну вартість такого майна, виданого спеціальним оцінювачем - суб'єктом господарювання приватної форми власності, що має сертифікат суб'єкта оцінної діяльності і включеним в Державний реєстр оцінювачів і суб'єктів оцінної діяльності по напряму "оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства".

Як завжди, представлені порталом ЮРЛИГА для своїх читачів роз'яснення ДПС :

- про порядку нарахування податкових зобов'язань по ПДВ при знищенні товару через пожежу або крадіжку;

- про термінах здача звіту про використання засобів, виданих на відрядження або під звіт;

Наказом ДПС № 426 податківці визначили тимчасово, до законодавчого врегулювання процедури адміністративного оскарження рішень спеціалізованих державних податкових інспекцій, хто розглядатиме "адміністративні" скарги платників на рішення спеціалізованих податкових інспекцій.

А повеселив усіх цього тижня Ігор Самсин, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів і суддя Верховного Суду України, заявами про те, що посада українського судді не продається.

Про усе це детальніше, а також про інші офіційні роз'яснення судів і державних органів, про новини в роботі законодавчій, виконавчій і судовій владі, підписаних і ветованих Президентом, ухвалених парламентом законах, а також просто про значущі правові події ви завжди можете прочитати на порталі ЮРЛИГА.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини