У засіданні круглого столу взяли участь учені - викладачі Одеської юридичної академії, судді місцевих і апеляційних судів, практикуючі медіатори і адвокати, представники юридичних клінік.
Відмітимо, що законопроект визначає правові основи впровадження і проведення позасудової процедури врегулювання конфліктів по взаємній згоді сторін конфлікту (медиации) і за участю посередника (медіатора). Також документ визначає принципи і порядок проведення медиации і статус медіатора.
Треба сказати, що увага учасників круглого столу була зосереджена на наступних положеннях законопроекту :
1) сфера застосування медиации. В результаті обговорення відмітили необхідність розширення сфери медиации не лише на цивільні, трудові, господарські спори, справи про розірвання браку в судовому порядку і кримінальні справи, але і на земельні і житлові суперечки, справи про адміністративні правопорушення. В той же час суддя Малиновского районного суду м. Одеса Володимир Гуревский висловив зауваження до того, що законопроект пропонує зробити процедуру медиации обов'язковою в справах про розірвання браку. При цьому він схвально оцінив можливості медиации в рішенні майнових суперечок подружжя. У результаті була досягнута згода, що суди обов'язково повинні рекомендувати медиацию в певних категоріях справ.
2) учасники медиации. Докторант кафедри теорії держави і права Ольга Мельничук висловила думку про доцільність участі в медиации, територіальних громад і органів самоорганізації населення разом з фізичними і юридичним особами. Ця позиція була підтримана учасниками круглого столу. Викладач тієї ж кафедри і одночасно практикуючий адвокат В. Кожухарь висловив думку про необхідність особистої участі фізичної особи - учасника конфлікту - в медиации. Якщо ж таким учасником стане усього лише адвокат сторони конфлікту, то буде втрачений один з ключових принципів відновного правосуддя - перейняття відповідальності на себе.
3) оплата медиации. Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катерина Танцюра запропонувала визначити порядок оплати послуг медіатора і категорії справ, що підлягають оплаті. Серед інших пропозицій із цього приводу: визначення оплати послуг медіатора, виходячи з розмірів судового збору; можливість повернення сторонам суперечки до 50% судового збору у разі укладення медиационного договору…
4) особливості медиации в кримінальних справах. Член робочої групи по розробці законопроекту, доцент кафедри карного процесу Одеської юридичної академії Ірина Гловюк підкреслила, що положення законопроекту спрямовані на забезпечення презумпції невинності підозрюваного і звинувачуваного. Також вона сказала про необхідність доопрацювання законопроекту з урахуванням нещодавно прийнятого Карного процесуального кодексу. Зокрема, в законопроекті повинна знайти місце новація КПК - угода про примирення.
5) підготовка і реєстрація медіаторів. Голова Одеської обласної групи медиации Інна Терещенко відмітила, що світова практика підготовки медіаторів передбачає відведення не менше 3/4 учбового часу на тренинговые заняття і запропонувала, щоб реєстрацію медіаторів здійснювали ті організації, які проводять підготовку медіаторів.
Відмітимо, що за результатами круглого столу було розроблений ряд рекомендацій для вдосконалення, представленого на розгляд Верховної Ради, законопроекту.