Тепер, потім підписи Глави держави, черга тільки за публікацією Карного процесуального кодексу. Саме з моментом публікації пов'язаний відлік терміну набуття чинності цього документу. Через півроку після того, як текст Кодексу з'явиться в друкарському виді на сторінках одного з офіційних джерел, країна заживе по нових карних процесуальних нормах. Правда, прийняття КПК погрожували оскаржити в Конституційному суді у зв'язку з тим, що фактично при голосуванні за нього в парламентському залі були присутніми від сили 50 чоловік.
Новий КПК кардинальним чином відрізняється від нині чинного. У нім відсутній інститут порушення кримінальної справи (основою для розслідування буде заява про злочин) і інститут повернення на додаткове розслідування (суди повинні будуть завершувати справи тільки виголошенням вироку - або звинувачувального, або виправдувального).
Зате вводяться інститути суду присяжних (континентальна модель - судді плюс власне присяжні засідателі), слідчого судді і домашнього арешту як заходи припинення. Суд присяжних розглядатиме справи по злочинах, за які передбачено довічне позбавлення волі. Стануть можливими ті, що здавалися досі неймовірними карно-процесуальні угоди між обвинуваченим і потерпілим, а також між звинуваченням (в особі прокурора) і захистом.
Роль прокурора в розслідуванні справи значно зросте, проте це звужуватиме процесуальну свободу слідчого, якому загрожує карна відповідальність за невиконання прокурорських вказівок. Один і той же прокурор "супроводжуватиме" кримінальні справи увесь час впродовж їх розслідування і при розгляді їх в суді. Один і той же прокурор відповідатиме за якість слідства, а потім "оцінюватиме" цю якість затвердженням обвинувального висновку.
Багатьма розкритиковано і представлено як порушення права на захист "витіснення" неадвокатов ("фахівців у сфері права") і родичів обвинуваченого з розслідування і судового розгляду кримінальної справи. По новому КПК захисниками в кримінальних справах можуть виступати тільки адвокати, внесені в спеціальний реєстр. Родичі до захисту притягуватися не будуть в принципі.
Дуже важливі зміни передбачає новий КПК у сфері доказів. Для суду мати доказове значення будуть тільки ті свідчення, які надані безпосередньо суду (а не слідчому при розслідуванні справи).
У підписаному Президентом нормативному акті є ще багато чого, у тому числі і прогресивного, але погано прописані карні процедури, чим, як показує практика завжди користуються карні слідчі і прокурорські органи і що обертається проблемами для громадянина. Про істинне значення нового КПК можна буде судити тільки за підсумками його застосування.
Уряд цього тижня внесло у Верховну Раду законопроект, по якому, якщо його приймуть і він стане законом, нам усім доведеться платити податок не лише за житлову площу в нашому житлі, але і за усю іншу. З 1 липня повинні були набути чинності норми про податок на об'єкти житлової нерухомості. І якщо ці норми припускають, що податок платитиметься за кожен метр житлової площі в цій нерухомості, то уряд пропонує в проекті - податок за кожен метр загальної площі. Як результат, податок зросте. Мало того, збільшиться круг платників податку. Якщо нинішня норма НК передбачає, що для сплати податку потрібне, щоб житлова площа квартири перевищувала певний метраж, то за проектом досить, щоб його перевищувала загальна площа (житлова при цьому може бути і маленькою).
Ще один цікавий правовий підсумок цього тижня - податкова стала замість старанної служби органом стягнення податкового боргу. Це результат внесених НБУ змін в Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті. У новій главі Інструкції передбачено, що органом стягнення податкового боргу, простроченій заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (АР Крим, територіальною общиною міста) по кредиту (займу), притягненому державою (АР Крим, територіальною общиною міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також по кредиту з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) і пеню) являються органи державної податкової служби.
Парламент прийняв на тижні, що йде, багато важливих, цікавих, а іноді і дивних законів.
З них слід зазначити що поступив на розгляд від Президента Закон про админуслугах. Админуслуга туманно і розпливчато визначена цим Законом як "результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг із заяви фізичної або юридичної особи, спрямований на придбання, зміну або припинення прав і (чи) обов'язків такої особи відповідно до закону".
Самого переліку админуслуг в Законі немає, він встановлюватиметься окремим законом. Аминистративные послуги надаватимуться безпосередньо так званими центрами надання адміністративних послуг (фізособи можуть обслуговуватися у будь-якому такому центрі, юрособи - тільки в центрі по місцю їх знаходження), а також в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Плата за адміністративні послуги (адміністративний збір) стягуватиметься тільки у випадках, передбачених законом.
Приватизовані під час браку житло і земля згідно з п'ятничним голосуванню у парламенті більше не будуть загальним спільним майном подружжя. Оскільки в цьому своєму рішенні парламент підтримав президентські поправки до ветованого главою держави закону, слід чекати, що ухвалений закон точно буде підписаний. Отже віднині усе приватизоване у подружжя буде роздільним.
Відзначився парламент і Етичними правилами для державних чиновників у вигляді закону, який поширюватиметься на Президента, спікера, депутатів, Прем'єра, членів Кабміну, керівників центральних органів виконавчої влади, Генпрокурора, главу Національного банку, суддів і на усіх інших чиновників.
На службу в держоргани Рада вирішила не допускати тих, хто мав у минулому судимість за скоювання злочинів.
Для посадовців підприємств (установ і організацій) незалежно від форм власності і фізосіб-підприємців депутати ввели адміністративну відповідальність за порушення термінів видачі документів, необхідних для призначення пенсій (а також за видачу їх з недостовірними даними). Відповідальність вводиться за порушення при зверненні фізичної особи з проханням про видачу. Закон торкається документів про зарплату, стажі роботи і будь-яких інших, необхідних для пенсії.
З числа відомостей, що не розголошуються в текстах судових рішень, відкритих для загального доступу в Єдиному державному реєстрі судових рішень України (www.reyestr.court.gov.ua) на веб-порталі судової влади, народні депутати вилучили "имена сторін в справі, що розглядалася міжнародною судовою установою або іншою міжнародною установою, на рішення якого є посилання в тексті дольного рішення". Оскільки ці ж імена і так вдаються до розголосу у відкритих до доступу рішеннях міжнародних судів, зокрема, Європейського суду з прав людини. Відповідний закон парламентарі ухвалили буквально в п'ятницю.
На нафтопродукти народні обранці тимчасово, до 31 грудня 2012 року, встановили плаваючу ставку акцизу - суму, що коригує, до базисних ставок акцизного податку на нафтопродукти. Вона не може перевищувати 50% такої ставки і розраховуватиметься кожну декаду залежно від середньої ціни одного барреля нафти Brent (DTD), що склалася на біржі ІСЕ за попередню декаду.
Дозволив парламент і здачу в оренду або концесію строком на 49 років причалів в морських портах.
Місцевим радам парламентарі надали право видавати і відміняти дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення в певних випадках. На них же поклали відповідальність за стан довкілля на своїй території.
Законом визначив парламент і перелік категорій об'єктів, які можуть передаватися з державної в комунальну власність безоплатно.
Також ухваленими законами відстрочена дата сплати соцвзноса гірським підприємствам (новим граничним терміном встановлене 28 число місяця, що йде за звітним періодом) і внесені зміни в порядок реєстрації місця проживання і місця перебування. Зареєструвати своє місце перебування в обов'язковому порядку повинні особи, що більше місяця знаходяться за межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій зареєстровано їх місце проживання, і невиконані майнові зобов'язання, що мають при цьому, накладені в адміністративному порядку або за рішенням суду, покликані на військову службу і не мають відстрочення, або що беруть участь в судовому процесі.
Розмір одноразового посібника для випускників учбових закладів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки збільшений парламентом з двох до шести розмірів прожиткового мінімуму.
Ухвалений також закон про пільгових кредитах для індивідуальних сільських забудовників.
Із затверджених в першому читанні (іншими словами - прийнятих "за основу") Верховною Радою проектів необхідно відмітити:
- законопроекти про застосуванні відеоконференцій у судовому процесі і про впровадження спеціалізації у судах;
- законопроект про розмірі відсотків за користування чужими грошима для випадків, коли такий відсоток не встановлений ні договором між фізичними особами, ні законом.
З офіційних роз'яснень на уходяшей тижні портал ЮРЛИГА познайомив своїх читачів з позицією ВССУ, що вважає, що норми ГПК про наказове виробництво, не забороняють видавати судовий наказ солідарному стягненні заборгованості за житлово-комунальні послуги. А також з листом Вищого адміністративного суду, що освітив для своїх нижчестоячих колег ряд нюансів в звільненні від фінансових санкцій платників податку на прибуток і платників, що перейшли з упрощенки на загальну систему оподаткування, за підсумками їх діяльності в друго-четвертому кварталах 2011 року.
Мінюст видав роз'яснення про порядок визначення походження дитини від батьків при державній реєстрації народження дитини з оглядом положень глави 12 Сімейного кодексу.
Як завжди, освітлювалися і роз'яснення Державної податкової служби :
- про умовах при яких платник податків може віднести на охорону праці витрати, понесені у зв'язку з проведенням заходів по охороні праці, перераховані спеціальному переліку, затвердженому постановою КМУ № 994 від 27.06.2003;
- про те, що зобов'язання по утриманню податку з доходу нерезидента при виплаті останньому доходу відособленим підрозділом платника консолідованого податку на прибуток є у юридичної особи.
Міністерство внутрішніх справ своїм наказом ствердило прелюбопытнейшие, але навряд чи застосовні на практиці Правила поведінки і професійної етики співробітників МВС, а Нацбанк - нову Інструкцію по закупівлі дорогоцінних металів у населення.
Для держслужбовців ствердили Типове положення про службу персоналу держоргану і Порядок ведення, обліку і зберігання особистих справ державних службовців.
Фонд держмайна ствердив Порядок проведення громадських слухань при підготовці об'єктів групи "Г" до приватизації.
Про усе це детальніше, а також про інші офіційні роз'яснення судів і державних органів, про новини в роботі законодавчій, виконавчій і судовій владі, підписаних і ветованих Президентом, ухвалених парламентом законах, а також просто про значущі правові події ви завжди щодня можете прочитати на порталі ЮРЛИГА.