Як повідомлялося раніше, 28 квітня Президент зареєстрував в парламенті Проект Закону № 10425 відносно посилення гарантій незалежності суддів. Істотних змін в законодавство про статус суддів ця ініціатива не вносить, проте, очевидна конструктивна спрямованість пропонованих доповнень в Закон України "Про судоустрій і статус суддів".
Зокрема, вказаний закон в редакції 2010 року поклав функції по формуванню суддівського корпусу повністю на Вищу кваліфікаційну комісію суддів України. Проте неузгодженість положень цього закону з Законом України "Про Вищу раду юстиції" привела до того, що Вища рада юстиціїне бажаючи втратити функцію контролю за процесом відбору суддів, вносив у відповідну процедуру додаткові непередбачені спеціальним законом (мається на увазі Закон України "Про судоустрій і статус суддів ") елементи. Звичайно, це не могло не вплинути на загальну картину правової визначеності і передбачуваності правозастосування.
Безумовно, правове співтовариство в цілому, і кожен з його окремих інститутів, у тому числі і адвокатура, зацікавлені в тому, щоб суддівський корпус формувався виключно на підставі єдиних критеріїв і підходів, дотримання яких можливе шляхом функціональної централізації відповідних процедур, чітко виписаних в законодавстві.
Враховуючи це, доповнення до статей 72 і 74 Закони України "Про судоустрій і статус суддів", які пропонуються законопроектом № 10425, при системному аналізі вносять необхідну передбачуваність в процедуру відбору суддів і процедуру обрання суддів безстроково. Так, повноваження в частині визначення і перевірки кваліфікаційних вимог суддів покладаються виключно на Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, при тому що Вища рада юстиції і профільний комітет Верховної Ради України виконують процедурні функції. Це означає, що перевірка відповідності кандидата на посаду судді або судді, який пройшов перше призначення, критеріям для обрання безстроково, завершується складанням укладення Вищою кваліфікаційною комісією України.
Уніфікація процедури формування суддівського корпусу є позитивною тенденцією, яку слід вітати і підтримувати.