Учора парламент ухвалив законопроекти "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" і "Про внесення змін до Закону "Про залізничний транспорт". Перший закон припускає створення на базі "Укрзалізниці" публічного акціонерного товариства, 100 % акцій якого закріплюються в держвласності, другій містить норми відносно розподілу функцій державного і господарського управління галуззю.
На першому, підготовчому етапі (2012-2013 роки) планується поліпшити організаційну структуру залізниць і розробити нову систему тарифів. На другому етапі (2014-2015 років) в структурі залізниць будуть виділені окремі дочірні підприємства і філії, створений механізм субсидій збиткових сегментів. На третьому етапі, до 2020 року, планується створити конкурентний ринок вантажних і пасажирських перевезень, за участю незалежних гравців.
Прийняття ж/д законів прокоментував Арсеній Герасымивадвокат ЮФ "Ильяшев і Партнери":
"Думаю, що нічого загального з поліпшенням сервісу, підвищенням рівня безпеки, реорганізація "Укрзалізниці", що проводиться, не має. Ця реформа припускає дроблення структур "Укрзалізниці" з метою її подальшої приватизації.
Не треба спокушатися, що 100 % власником або акціонером буде держава - це лише перший крок до приватизації. Саме це сьогодні відбувається у сфері морського транспорту: прийняття в першому читанні законопроекту "Про морські порти".
Подальша приватизація залізничного транспорту матиме негативні наслідки для багатьох малозабезпечених громадян, які є основними клієнтами в секторі приміських перевезень, оскільки підтримувати досить низький рівень цін не вдасться, що зробить послуги перевезень недоступними".