Не "можна нехтувати арбітражними і іншими юридичними виробництвами, які починаються відносно держави і держорганів, незалежно від того, наскільки вони можуть бути безпідставними, несерйозними або придуманими"- переконаний Маркіян Ключковский. Він стверджує, що в даному випадку наслідки можуть бути дуже складними і перші, хто про це розповість своєму клієнтові - це юридичні радники. "Тому дуже важливо підключати юристів якомога раніше, на самих ранніх стадіях юридичної проблеми, не лише коли суперечка вже існує і треба захищатися, а навіть коли "суперечкою пахне", коли він ось-ось повинен початися"- радить партнер ЮФ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери".
При цьому юрист відмітив, що коли йдеться про державу і спори, в яких Україна бере участь, то це не завжди просто зробити. Коли йдеться про інвестиційні спори, то, згідно з багатьма договорами про захист інвестицій, інвестор повинен надати повідомлення об наявність суперечки за 30, 60 або 90 днів до того, як він починає юридичну процедуру. "У таких умовах держава знає про спору заздалегідь і може до нього повноцінно готується"- вважає г-дінів Ключковский. У свою чергу він відмітив, що це не завжди можливо в спорах, які виникають на підставі контрактів. "Держава або держоргани зазвичай виявляються за ситуації, коли ним поштою або факсом приходить повідомлення про початок арбітражної процедури. Тоді у держави є 30 днів для надання відповіді і призначення свого арбітра"- стверджує партнер ЮФ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери".
"Будь-яка маленька установа, будь-який чиновник теоретично може стати причиною появи позову проти України" |
Якщо подивитися на досвід України в рішенні суперечок у міжнародних судових інстанціях, то можна побачити, що наша держава для захисту власних інтересів притягає найвідоміші юридичні фірми. На думку Маркіяна Ключковского, це означає, що Україна не лише отримує кращий юридичний захист, який може бути, але і не дає можливість другій стороні суперечки найняти ці юрфірми, щоб вони працювали проти України.
Роль юриста в справі
За словами партнера ЮФ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери" команда юридичних радників для представлення української сторони в міжнародному арбітражі формується з двох рівнів:
1. Компанія, яка безпосередньо вестиме арбітражний процес, і представляти Україну в ході усього виробництва і під час слухань;
2. Команда українських юристів, які виступають радниками з питань українського права.
В даному випадку виникає питання: чи доцільна така дворівнева юридична команда? На думку Маркіяна Ключковского, такий підхід держави є абсолютно виправданим. "У тих спорах, в яких я брав участь, незалежно від того, який характер суперечки, на підставі якого права і в якій юрисдикції він розглядається, - питання українського права, українських особливостей діяльності держави у вітчизняних умовах так чи інакше обов'язково виникає. Дуже часто він грає визначальну роль в усій справі"- відмічає юрист.
За словами Маркіяна Ключковского, юристи є двигуном захисту інтересів держави і держорганів в арбітражних судах. "Саме юристи організовують роботу по збору матеріалів і доказів у справі. Вони формулюють загальну стратегію захисту. Насправді, коли юристи включаються в справу, робиться повна реконструкція усіх подій, які відбувалися в спірний момент. З'ясовується, які були причини того, що сталося"- ділитися своїм досвідом юрист.
У свою чергу він стверджує, що коли йдеться про захист інтересів держави в інвестиційному арбітражі, то згадана реконструкція корисна і для клієнта (Мінюсту), оскільки якщо йдеться про порушення якихось норм і правил будь-якими іншими органами, то клієнт (Мінюст) може бути і не в курсі цих порушень. "Будь-яка маленька установа, будь-який чиновник теоретично може стати причиною появи позову проти України"- вважає партнер ЮФ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери".
Не "можна нехтувати арбітражними і іншими юридичними виробництвами, які починаються відносно держави і держорганів, незалежно від того, наскільки вони можуть бути безпідставними, несерйозними або придуманими" |
Г-дінів Ключковский також підняв питання призначення арбітрів. "Безумовно, часто цю стадію арбітражного процесу переоцінюють. Далеко не завжди призначення того або іншого арбітра визначає результат справи. Але, проте, вона важлива, і до цієї стадії треба підходити з максимальною уважністю і обережністю. Юристи завжди говорять, що призначення арбітра більше схоже на мистецтво, ніж на науку. Треба керуватися якимись інтуїтивними міркуваннями, а не сухими правилами"- радить юрист.
При цьому він звернув увагу на те, що в цьому питанні понад усе проявляється саме ситуаційний досвід юристів і юридичних фірм, коли вони, знаючи юридичний і арбітражний світ, можуть порадити призначення якого арбітра найбільше відповідатиме інтересам України. Річ у тому, що юристи повинні припустити чи можна розраховувати на те, що вибраний арбітр відстоюватиме позицію України у внутрішніх дискусіях арбітражного трибуналу.
У свою чергу Маркіян Ключковский вважає, що важливо, щоб юрист і клієнт (держава, держоргани) виступали єдиною командою. "Це регулярні зустрічі, наради, узгодження позицій... Якщо є присутніми загальне розуміння і гармонія між клієнтом і юристом, - безумовно, тоді шанси на позитивний результат для української сторони збільшуються", - відмічає юрист.