Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Причини участі України в міжнародних спорах

2 лютого 2012, 16:23
1141
0
Реклама

В процесі обговорення цієї теми спікерами виступили: начальник управління представництва інтересів держави в міжнародних і іноземних судах Міністерства юстиції України Олена Трапезниковапартнер, юридичної фірми "Саенко Харенко" Тетяна Слипачука також партнер лондонського офісу юридичної фірми White&Case Майкл Полкингорн.

В порівнянні з іншими державами, Україна досить часто виступає стороною в спорах, які розглядаються в міжнародних судових інстанціях. Як відмітила Олена Трапезникова за станом на сьогодні, Міністерство юстиції України веде захист держави в міжнародних судових органах по 13 активним справам. Приблизно половина з цих справ - інвестиційні спори. У свою чергу Олена Трапезникова відмітила, що на сьогодні Україна уклала близько 70 двосторонніх угод про взаємний захист інвестицій.

Олена Трапезникованачальник управління представництва інтересів держави в міжнародних і іноземних судах Мінюсту

За словами Тетяни Слипачук, на території дії нашого законодавства існує ризик, коли дії державних установ і інституцій можуть бути фактично віднесені до дій держави. Йдеться про ті підприємства, де держава є акціонером і власником, в якому воно визначає рішення, приймає їх на рівні членів правління. "Тобто держава є присутньою як орган управління цих, фактично, суб'єктів частки права"- відмічає пані Слипачук.

За її словами, іноді держава, стверджує контракт і таким чином дає згоду на арбітражну обмовку. У інших випадках - держава аж ніяк не бере участь в контракті, останній не підписаний ніким з держслужбовців, а представники влади не з'являються навіть перед іноземними контрагентами, щоб цим продемонструвати, що за спиною цієї угоди, фактично коштує держава. "У таких ситуаціях держава дуже часто з'являється опосередковано. А перед арбітрами і юридичними радниками стоїть дуже складне завдання - оцінити кожну конкретну ситуацію"- відмічає партнер ЮФ "Саенко Харенко".

Тетяна Слипачукпартнер, "Саенко Харенко"

"Держава може впливати на розгляд справ зі своєю участю ще до його початку, а саме шляхом якісної, осмисленої правової експертизи того або іншого договору про сприяння і взаємний захист інвестицій. Єдиною рисою, характерною для усіх договорів, є те, що Україна найчастіше дає перевагу саме Міжнародному центру по врегулюванню суперечок. В той же час у більшості договорів спор може бути переданий на розгляд арбітражу ad hoc на підставі арбітражного регламенту ЮНСИТРАЛ або інших правил. Також вказуються інші арбітражі"- відмічає Олена Трапезникова.

У свою чергу вона висловила думку, що арбітражна практика і практика інвестиційного арбітражу не коштують на місці. "Дуже важливо державі йти в ногу з часом, вносити пропозиції, міняти законодавство, щоб через формальні бюрократичні підстави не гальмувався сам процес ефективного захисту"- вважає пані Трапезникова.

При цьому Тетяна Слипачук відмітила, що у більшості ситуацій, які привели до виникнення суперечок, що стосуються України, - проблеми носять затяжний характер. "Тобто вони з'явилися не сьогодні і не учора. Цим проблемам багато років"- вважає партнер "Саенко Харенко". Пані Слипачук стверджує, що Україна сьогодні має шанс переглянути цілий ряд речей для того, щоб зрозуміти, коли і як можна обмежити можливість поширення відповідальності і появу позовів проти держави. "Я говорю про те, що нам варто замислитися про обмеження тому, що це свідчитиме про юридично правильну і грамотну побудову стосунків по об'ємних, таких, що мають державне значення, контрактам. Тобто якщо держава хоче переймати на себе відповідальність - воно повинне це робити усвідомлено"- стверджує Тетяна Слипачук.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини