Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юрист порадив як боротися з монополістом, який не виконує свої зобов'язання

1 лютого 2012, 18:01
232
0
Реклама

В той же час, як виявилось, одна з компаній по оперативному наказу підприємства "Укрзализныця" № 35 отримала пріоритетне право на надання зерновозів.

Оцінюючи юридичні аспекти цього питання, Андрій Заблоцкий відмітив, що "Укрзализныця" є суб'єктом природної монополії і входить у відповідний Перелік суб'єктів природних монополій на загальнодержавних ринках. Це закріплено в ЗУ "Про природні монополії".

"Цим законом встановлено, що державний контроль по дотриманню законодавства про захист економічної конкуренції у сфері природних монополій здійснюється Антимонопольним комітетом України. Перелік суб'єктів природних монополій був створений саме для здійснення посиленого контролю АМКУ над монопольними ринками, а, отже, "Укрзализныця" повинна в першу чергу дотримувати законодавство про захист економічної конкуренції", - відмічає юрист.

Але, за словами Андрія Заблоцкого, якщо розглянути оперативний наказ № 35 - там чітко говориться про перевагу при подачі зерновозів конкретної компанії.

"Безумовно, така ситуація призводить до порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом зловживання монопольним положенням. А це несе загрозу поступового усунення з ринку інших зернотрейдерів, адже зриваються виконання контрактів, а компанії зазнають значні збитки", - вважає юрист.

Також у нього виникає питання, чому "Укрзализныця" надає вагони-зерновози окремим компаніям суб'єктам по додаткових планах, тобто коли компанії подають свої заявки за 3 дні до перевезення.

"При цьому "Укрзализныця" не враховує планові заявки багатьох компаній. Хоча Правилами планування перевезень вантажів передбачається, що подача вагонів по додаткових планах повинна здійснюватися без обмеження планових перевезень. Тобто спочатку мають бути забезпечені перевезення за основними планами, а потім інші. Таким чином, порушуються Правила планування перевезень вантажів, і знову ж таки компанії зазнають збитки", - стверджує Андрій Заблоцкий.

За його словами, в цій ситуації зернотрейдери можуть звернутися в АМКУ із заявою про порушення справи про зловживання підприємством "Укрзализныця" свого монопольного положення. "АМКУ, згідно зі своїми повноваженнями, може відмінити такий наказ і надати рекомендації підприємству "Укрзализныця" утримуватися від подальшого надання будь-яким суб'єктам відповідних переваг", - вважає старший юрист "Волков і Партнери".

Також він звертає увагу на те, що антимонопольним законодавством передбачена можливість накладення штрафів на порушника, в даному випадку підприємство "Укрзализныця". Санкції можуть складати до 10% виручки за останній рік.

"По-друге, окремі експортери мають укладені договори з підприємством "Укрзализныця" про організацію перевезень. Невиконання планів по подачі вагонів призводить до порушення умов договору між компаніями і підприємством "Укрзализныця". Як наслідок компанії можуть звернутися до суду за відшкодуванням втрат внаслідок невиконання підприємством "Укрзализныця" умов договору. До речі, сьогодні підприємствами хімічної галузі і металургійної галузі успішно використовується така можливість"- порадив Андрій Заблоцкий.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини