Банки мають право списувати за рахунок страхового резерву заборгованість, визнану безнадійною нормативно-правовими актами НБУ, навіть у тому разі, якщо вона не відповідає ознакам безнадійності, визначеним в п. 14.1.11 НК. Причому без віднесення надалі цього страхового резерву в дохід платника податків. До такого висновку ГНСУ прийшло в листі від 02.11.2011 року № 5010/7/15-1417.
Наявність у банків такої можливості заснована на пп. 159.4.1 НК, згідно з яким банки відшкодовують заборгованість, визнану безнадійною, згідно зі встановленою НБУ Методикою списання безнадійної заборгованості по активних банківських операціях. Порядок відшкодування безнадійної заборгованості за рахунок страхових резервів банків, згідно з вказаною нормою НК, також визначається НБУ (визначений в постанові НБУ від 01.06.2011 року № 172).
В той же час, у разі погашення безнадійної заборгованості, відшкодованої (списаною) за рахунок страхового резерву, банки повинні збільшувати свої прибутки на суму компенсаціїотриманою від позичальника або від відчуження запоруки. І, відповідно, платити податок на прибуток.