Як випливає з листи НБУ від 21.09.2011 року № 28-211/3760-11058вимога по зберіганню в документах операційного (робітника) дня копій сторінок документу, що засвідчує особу, з даними, на підставі яких здійснена ідентифікація особи, поширюється на валютно-обмінні операції, здійснювані як на суму в еквіваленті до 50 000 гривентак і на операції, що перевищують цю суму. Це аргументується тим, що згідно постанові НБУ від 11.08.2011 № 278 операція по готівковому обміну валюти повинна здійснюватися після пред'явлення документу, що засвідчує особу, при цьому співробітник банку зобов'язаний зберігати копію такого документу. Постанова набуває чинності завтра23 вересня.
Необхідність же надання паспорта при обміні валюти взагалі пояснюється тим, що згідно ст. 6 Декрету КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" операції з продажу готівкової іноземної валюти дозволено здійснювати тільки фізичним особам-резидентам. Для дотримання цієї норми необхідно з'ясовувати резидентность особи, яка здійснює валютно-обмінну операцію. Документом, який може засвідчити резидентность осіб, може бути як паспорт, так і інший документ, що засвідчує особу.
Крім того, НБУ "похвалився" тим, що він лібералізував норму про проведення валютно-обмінних операцій через банківські автомати самообслуговування. При цьому він звернув увагу на те, що курс купівлі і продажу іноземних валют за гривні має бути єдиний для здійснення валютно-обмінних операцій через власні каси, пункти обміну іноземної валюти і банкомати. Стягнення комісійної винагороди при здійсненні операцій по купівлі-продажу іноземних валют забороняється.
Про те, наскільки ці роз'яснення і їх аргументація відповідають чинному законодавству, читайте в наступному номері тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН".