Сьогодні депутати проголосували за прийняття законопроекту № 8469 про протидію торгівлі людьми в якості закону, незважаючи на не далеко найвищу оцінку документу експертами.
Ухвалити закон, що затверджує основи держполітики, повноваження виконавчої влади, визначальний статус постраждалих осіб і порядок надання ним допомозі, запропонував народний депутат від Блоку Литвина Олег Зарубинский ще в травні поточного року.
Документ більше уваги приділяє питанням допомоги особам, постраждалим від торгівлі людьми, ніж власне протидії. Останнє планується здійснювати, зокрема, шляхом попередження: інформування населення про існуючу небезпеку (широкомасштабні інформаційні кампанії), а також регулювання процесів внутрішньої і зовнішньої трудової міграції.
На сьогодні Україна є членом декількох міжнародних конвенцій, що стосуються торгівлі людьми. Крім того, торгівля людьми в Карному кодексі визначена як злочин проти свободи, честі і гідності особи і спричиняє за собою відповідальність у вигляді позбавлення волі максимально на строк до 15 років. Депутат же запропонував піти далі і надавати потерпілим від таких злочинних дій особливий статус - "осіб, постраждалих від торгівлі людьми".
Цей статус, згідно із законом, повинен давати особі ряд переваг. По-перше, така особа придбаває право на забезпечення безпеки, на безкоштовну медичну, психологічну, соціальну, правову і іншу допомогу, безкоштовне тимчасове забезпечення житлом; право на відшкодування моральної і матеріальної шкоди за рахунок винного; право на отримання единоразовой матеріальної допомоги в розмірі, встановленому КМУ (у першому варіанті проекту пропонувалося встановити допомогу у розмірі 5 мінімальних зарплат, але експерти визнали це необгрунтованим) і право на допомогу в працевлаштуванні, здобутті освіти і профподготовки. По-друге, особам, що отримали статус потерпілих, пропонується спростити отримання статусу іммігранта в Україні.
До речі, отримати статус потерпілого можна буде незалежно від наявності документу, що засвідчує особу, і участі в кримінальній справі. Такий статус надаватиметься на строк до 2 років з можливістю продовження.
Окрема увага в документі приділяється профілактиці торгівлі дітьми і роботі з дітьми-потерпілими.
У першому варіанті проекту пропонувалося створити спеціальний орган з протидії торгівлі людьми, проте пізніше від цієї ідеї відмовилися, оскільки повноваження органу частково дублювали функції МВС.
Закон буде введений в дію з дня, що йде за днем його публікації (спочатку пропонувалося визначити таким днем 1 січня 2012 року). Проте, для його належної реалізації знадобиться великий масив підзаконних нормативно-правових актів. Крім того, що цікаво, проектом не передбачено посилення покарання за торгівлю людьми.