У зв'язку з перевантаженістю стоматологів лікувальною роботою, яка скорочує об'єм часу на проведення профілактичної роботи, існує необхідність у фахівцях, які б проводили регулярні огляди порожнини рота і міри профілактикиспрямовані на попередження розвитку карієсу, його ускладнень, хвороб пародонту, слизової оболонки порожнини рота і вже у разі потреби направляли пацієнта на спеціалізовану стоматологічну допомогу. Про це йшла мова на спільній нараді МОЗ України, Національній медичній академії післядипломного утворення імені П. Л. Шупика, ГУ "Інститут стоматології НАМН України", Координаційного радого МОЗ України з питань стоматології, Асоціації стоматологів України і Координаційної ради Асоціації стоматологів України "Досвід і перспективи введення безперервної медичної освіти молодших медичних фахівців за фахом "стоматологія"".
Сьогодні в державних установах охорони здоров'я відсутні посади зубних гігієністів, а тому і робота в стоматологічних відділеннях спрямована не на профілактику стоматологічних захворювань, а на лікування наслідків вже розвинутій патології. Відмітна ж ситуація склалася в приватних стоматологічних клініках, де така посада як зубний гігієніст існує вже упродовж 10 років. Проте і ці фахівці не мають належної підготовки і виправити стан справ можливо шляхом збільшення підготовки зубних гігієністів за рахунок госпрозрахунку.
Для цього в Україні з 2006 року в медичних учбових закладах I - II рівня акредитації почали готувати молодших фахівців з медичною освітою по спеціальності "зубний гігієніст". Перший випуск цих фахівців відбувся в 2009 році, а саме 230 фахівців з державного замовлення і 270 - на госпрозрахунковій основі. Втім, така кількість фахівців не є достатньою і прийнято рішення про збільшення підготовки молодших медичних працівників за фахом "зубний гігієніст" в Україні. Зокрема, у більшості країн Європи і США сьогодні зменшується кількість підготовлених стоматологів і збільшується кількість гігієністів.
Підготовка "зубних гігієністів" в Україні проводиться в 9 учбових закладах України, таких як Житомирський Інститут медсестринства, Харківський, Львівський, Рівненський, Могильов- Подільський, Киверцывский медичні коледжі, Шепепивське, Херсонське і Рокитнянское медичні училища.
Учасники наради розглянули питання залучення фахівців "зубний гігієніст" до надання первинної медико-санітарної допомоги в амбулаторіях сімейної медицини. Перевагами такої пропозиції є: раціональне використання молодших фахівців із спеціальної стоматологічної освітою в диспансерних оглядах пацієнтів; проведення професійної гігієни порожнини рота для попередження розвитку карієсу (80 - 98% захворюваність) і його ускладнень і хвороб пародонту (80 - 100% захворюваність); визначення індивідуального гігієнічного режиму догляду за порожниною рота залежно від стоматологічного захворювання. Загалом, в медичних установах співвідношення кількості посад "зубний гігієніст" до посад "стоматологів" повинно складати 1:4.
Тому сьогодні внесені зміни в наказ МЗ України від 23.02.2000 року № 33 "Про штатні нормативи і типові штати установ охорони" здоров'яякими передбачено введення посад лікарів-стоматологів і зубних гігієністів до штатних розкладів амбулаторій сімейної медицини і обласних, міських і районних стоматологічних поліклінік і дитячих стоматологічних поліклінік.