ДПАУ в листі від 29.08.2011 року № 23178/7/15-3417-26 знову зупинилася на питаннях нарахування пені при самостійному виявленні платником податків заниження суми податкового зобов'язання.
Як і раніше, ДПАУ вважає, що в цьому випадку пеня нараховується на суму заниження і за увесь період заниження, який починається з дня настання терміну погашення податкового зобов'язання і триває увесь період до дня фактичної сплати (включно) суми заниженого податкового зобов'язання. Уточнення (порівняно з листом ДПАУ від 03.06.2011 року № 15666/7/16-1517-26у якому також було розглянуто це питання) торкаються визначення дня настання терміну погашення податкового зобов'язання. Такий день, на думку податкової, слід визначати згідно п. 57.1 НК по податковій декларації, в якій виявлено заниження податкових зобов'язань. Цей пункт вказує, що сума податкового зобов'язання, визначена в декларації, підлягає сплаті впродовж 10 днів після настання останнього граничного терміну для її подачі.
Що стосується обгрунтування цих виводів, то вони залишаються колишніми і базуються на положеннях пп. 129.1.2 НКзгідно з яким пеня нараховується, зокрема, в день настання терміну погашення податкового зобов'язання, нарахованого платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження і за увесь період заниження (у тому числі за період адміністративного і судового оскарження). А також - на положеннях пп. 129.3.1 НКщо встановлює, що нарахування пені закінчується в день зарахування засобів на відповідний рахунок Держказначейства і в інших випадках погашення податкового боргу і грошових зобов'язань. Розмір пені згідно пп. 129.1.2 НК складає 120 % річної облікової ставки НБУ, діючої на день заниження.