На думку Мінюсту, викладеному в роз'ясненні від 26.08.2011 року, Закон "Про основи попередження і протидії корупції" створює умови участі інститутів громадянського суспільства в реалізації громадського моніторингу за діяльністю органів державної влади, у тому числі, у сфері запобігання і протидії корупції. Це, на думку Міністерства, дозволить посилити можливості суспільства в сприянні зниженню рівня корупції в державі.
Серед переваг Закону міністерство називає розширення круга суб'єктів, які здійснюють заходи по попередженню і протидії корупції. До таких суб'єктів, окрім місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій і їх посадовців, уперше відносяться громадяни і об'єднання громадян.
Громадяни у сфері попередження, виявлення і протидії корупційним правопорушенням мають право:
- повідомляти про виявлені факти здійснення корупційних правопорушень;
- просити і отримувати від органів влади інформацію про діяльність по запобіганню і протидії корупції;
- проводити і замовляти проведення громадської антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів;
- брати участь в парламентських слуханнях і інших заходах по попередженню і протидії корупції;
- вносити пропозиції суб'єктам права законодавчої ініціативи по вдосконаленню законодавчого регулювання стосунків, що виникають у сфері попередження і протидії корупції;
- проводити, замовляти проведення досліджень, у тому числі наукових, соціологічних і так далі, з питань запобігання і протидії корупції; проводити заходи по інформуванню населення з питань запобігання і протидії корупції.
Нагадаємо, що Закон "Про основи попередження і протидії корупції" набув чинності 1 липня 2011 року. Детально про його положення, переваги і недоліки читайте в матеріалах тижневика"ЮРИСТ & ЗАКОН" від 29.06.2011, № 25, анонс якого представлений на порталі.