Сьогодні, 23 серпня 2011 року, набув чинності наказ Державної митної служби "Про затвердження Порядку прийому, реєстрації, обліку і розгляду в митних органах заяв і повідомлень про вчинені або підготовлювані злочини". В цілому, наказ спрямований на формування єдиного механізму прийняття заяв і повідомлень про злочини і порядку їх розгляду митними органами.
Як визначає КПК, заяви і повідомлення про вчинені злочини або тих, які готуються (в т.ч. явка з повинною), можуть бути, як усними, так і письмовими. Усні заяви заносяться в протокол, який підписують заявник і посадовець, що прийняв заяву. При цьому заявник попереджається про відповідальність за свідомо помилкове повідомлення про скоєння злочину, про що робиться обов'язкова відмітка в протоколі. У свою чергу, письмова заява також підписується особою, від якої воно подається.
Оскільки пункт 4 статті 101 КПК визначає митні органи, як органи дізнання у справах про контрабандудля них встановлюються такі ж процесуальні правила прийому заяв, як і для інших органів дізнання.
Наказ Держмитслужби конкретизує загальні вимоги карно-процесуального законодавства і містить детальні правила прийому, обліку і розгляду повідомлень і заяв про злочини. Так, зокрема, встановлено, хто приймає заяви: в робітники дні - ділові служби митних органів, а у вихідні і святкові - оперативні чергові.
В процесі поводження із заявою або повідомленням про злочин заявник має право:
- викладати заяву на державному або іншій мові, якою він володіє, рівно, як і користуватися послугами перекладача;
- отримувати письмове повідомлення про рішення, прийняте за його заявою (про рішення, прийняте за результатами перевірки заяви про злочин митний орган в день ухвалення такого рішення інформує заявника);
- оскаржити дії співробітників митниці, які розглядали його заяву, керівникові, найвищому митному органу, прокуророві або до суду.
Прийняті заяви негайно передаються на розгляд керівникові митного органу або ж його заступникові, які проставляють необхідну відмітку про порядок перевірки, оскільки само розгляд заяв здійснюється у відповідності саме з вказаною резолюцією. При цьому заяви в обов'язковому порядку враховуються в підрозділі по боротьбі з контрабандою відразу після їх вступу.