У роз'ясненні ГКЦБФР від 25 травня 2011 року № 8 йдеться про порядок застосування статей 1 і 8 Закону "Про Національну депозитарну систему і особливості електронного звернення цінних паперів в Україні" при здійсненні депозитарієм клірингу і розрахункам по договорах відносно цінних паперів з використанням взаємозаліку зустрічних зобов'язань сторін і проведенням операцій, що являються наслідком такого взаємозаліку.
ГКЦБФР повідомляє, що правила і операційні стандарти клірингу і розрахунків за угодами про цінні папери встановлені Положенням розрахунково-клірингової діяльності по договорах відносно цінних паперів.
Крім того, в цій сфері діє Положення про депозитарну діяльність.
Узагальнюючи вимоги цих нормативних актів, ГКЦБФР роз'яснює, що умови договорів депозитарію з хранителем, умови договорів про відкриття рахунків в цінних паперах хранителів з їх депонентами, регламент депозитарію можуть передбачати при проведенні розрахунків відносно цінних паперів за результатами клірингу видачу хранителеві розпорядженнящо містить підсумкову операцію по усіх договорах про цінні папери, ув'язнених на фондовій біржі, прийнятих депозитарієм до розрахунків і по яких виконаний кліринг. Крім того, передбачається видача хранителеві інформаційного повідомленнящо містить реквізити і основні параметри (умови) цих договорів.
При виконанні таких умов у хранителя виникає право за результатами проведення депозитарієм врегулювання зобов'язань депонентів хранителя, що передбачає взаємозалік, здійснювати наступні дії:
- виконувати на рахунках в цінних паперах своїх депонентів підсумкові облікові операції у відповідність з розпорядженнями депозитарію;
- вносити в журнал операцій запису про виконання таких операцій;
- відбивати в адміністративних даних показники про такі операції;
- у виписці про операції з цінними паперами згідно інформаційного повідомлення депозитарію відбивати відомості про усі збільшення і зменшення кількості цінних паперів на рахунку депонента, по результату підрахунку яких депозитарієм було сформовано розпорядження відносно підсумкової облікової операції.
Відмітимо, що кліринг - це отримання, звіряння і поточні оновлення інформації, підготовка бухгалтерських і облікових документів, необхідних для виконання договорів про цінні папери, визначення взаємних зобов'язань, що передбачають взаємозалік, забезпечення і гарантування розрахунків по вказаних договорах. Основні вимоги до клірингу і розрахунків по договорах про цінні папери викладені в ст. 8 Закону "Про Національну депозитарну систему і особливості електронного звернення цінних паперів в Україні".