Сьогодні відбулося чергове засідання Пленуму Вищого господарського суду України, в якому взяли участь 70 з 89 суддів. Голова ВХСУ Віктор Татьков звернув увагу суддів на той факт, що по кількості справ, які переглядаються Верховним Судом України у зв'язку з неоднаковим застосуванням одних і тих же норм матеріального права в однакових спорах лідирує саме ВХСУ.
"Це не догма, але після того, як їх прийняли на пленумі - їх потрібно виконувати" - так відізвався про юридичну силу постанов Пленуму ВХСУ пан Татьков. Також він відмітив, що в апараті ВХСУ буде створений відділ, який стежитиме за відповідністю постанов ВХСУ постановам Пленуму і інформаційним листам ВХСУ. Але механізм відповідальності суддів за недотримання постанов ВХСУ не уточнив. "Вважайте, що це для вас - закон"- додав пан Татьков.
Пленум прийняв дві постанови, покликані забезпечити однакове застосування судами норм матеріального права.
Так, в Постанові "Про деякі питання практики розгляду справ по спорах, що виникають із земельних стосунків", прийнятому одноголосно, ВХСУ роз'яснив, що питання про те, чи підвідомчо господарському суду справа в земельній суперечці повинен вирішуватися судом залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими або публічно-правовими. Також треба узяти до уваги чи відповідає склад сторін у справі статті 1 ХПК. У зв'язку з цим господарським судам слід аналізувати предмет позову, підстави позову і зміст позовних вимог.
Поділа по спорах за участю державних органів і органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, в яких державні органи і органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних правовідносин приватноправового характеру при відповідності складу сторін суперечки статті 1 ХПКпідвідомчі господарським судам.
Друга Постанова - "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" - підтримали 56 присутніх суддів.
Особлива увага в цій постанові приділяється дотриманню передбаченого ХПК порядку прийняття апеляційними господарськими судами скарг на рішення і визначення місцевих господарських судів; вирішенню питань, що виникають при розгляді заяв про відновлення терміну подачі апеляційної скарги, повернення апеляційної скарги або відмови в її прийнятті.