Пенсійний фонд в листі від 23.03.2011 № 5535/03-30 розглянув деякі питання нарахування єдиного соціального внеску (ЕСВ). Серед них - питання визначення максимального розміру ЕСВ для сумісників.
На думку ПФУ, якщо особа укладає трудовий договір одночасно на декількох підприємствах або у ФОП, то кожен з працедавців цієї особи є платником ЕСВ. При цьому нарахування ЕСВ на заробітну плату сумісника повинне проводиться в межах максимальної величинивстановленою законодавством для кожного працедавця окремо. Якщо ж особа виконує роботу або надає послуги з цивільно-правового договору, ув'язненого з підприємством по основному місцю роботи, то максимальна величина бази нарахування єдиного внеску таким працедавцем визначається з урахуванням заробітної плати і винагороди за договором, нараховані працівникові.
Це пояснюється тим, що згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону "Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" базою для нарахування єдиного внеску є сума нарахованої заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, і сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) по цивільно-правових договорах. При цьому згідно ч. 1 ст. 4 цього Закону платниками ЕСВ є підприємства і ФОП, що використовують працю фізичних осіб на умовах трудового або цивільно-правового договору.
Нагадаємо, що максимальна величина бази нарахування ЕСВ складає 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на дату, коли нараховується ЕСВ. На сьогодні, з урахуванням положень Закону "Про Державний бюджет України на 2011 рік"ця цифра складає 14 400 гривен. Отже, в межах цієї максимальної суми кожен з працедавців сумісника повинен нараховувати ЕСВ. Такий стан речей робить неможливим зменшення бази ЕСВ у разі, якщо працівник сукупно по декількох місцях роботи отримує заробітну плату вище вказаного максимального рівня.