Нова редакція Закону "Про захист тварин від жорстокого поводження" (законопроект № 8423) авторства народного депутата Олеся Дония (НУНС) зареєстрована у Верховній Раді.
Проектом вводяться нові поняття: синантропні дикі тваринисередовище існування яких повністю або частково створене людиною, і опікувані тварини - собаки і кішки, що знаходяться під опікою фізосіб і юрособ, незалежно від форм їх власності (у тому числі, під опікою добродійних організацій).
У проекті міститься дуже розширене визначення жорстокого поводження з тваринами. Сюди відносяться не лише побої, катування, нацьковування тварин один на одного, умисне поранення, але і (серед іншого) : залишення без нагляду і у безпорадному стані, порушення зоогигиенических і санітарних правил змісту, розорення жител диких тварин (нір, гнізд і тому подібне), використання в роботі хворих, поранених і покалічених тварин, транспортування способами, що призводять до страждань і стресів, жорстокі способи виховання.
Домашні тварини з 3-місячного віку (собаки і кішки, що мають власників, і усі бездомні тварини - в обов'язковому порядку) повинні реєструватися установами ветеринарії і іншими (у тому числі, що здійснюють вилов) і заноситися в Єдину державну електронну базу цих тварин, що мають власників і опікунів.
При реєстрації власникові видається реєстраційне посвідчення і номерний знак (жетон і тому подібне)який має бути постійно закріплений на тварині. Реєстрація не проводиться без профілактичних ветеринарних заходів.
Проектом забороняється розведення і дресирування тварин з метою розвитку агресивних властивостей, торгівля тваринами в громадських місцях, спеціально для цього не відведених, продаж диких тварин без документів, хірургічні операції твариною без лікувальної мети, умертвіння за відсутності медичних свідчень до цього, використання тварин для комерційного фотографуваннявикористання дельфінів і морських тварин в комерційних розважальних цілях.
Лікувальні заходи, здатні заподіяти тварині біль, повинні проводиться під анестезією.
Усі домашні кішки і собаки, що не мають порідної цінності, підлягають обов'язковій біостерилізації. Розведення тварин (у тому числі і сільськогосподарських, і спортивних, і диких) можливе тільки в племінних розплідниках. Для цього, як і для дресирування і тестування тварин, необхідно отримати ліцензію.
Регулювання чисельності тварин, серед іншого, проводитиметься і методами евтаназії. Спеціальними службами, підприємствами і організаціями, уповноваженими місцевою владою і діючими під наглядом ветмедицины, здійснюватиметься вилов бездомних тварин (для повернення власникам, пошуку нових власників, стерилізації). У статуті таких служб має бути прописаний цей вид діяльності. Окремим громадянам вилов заборонений.
Планується створення "ветеринарній міліції"якою служби повинні повідомляти про усіх виловлених тварин.
Умертвіння тварин допускається для припинення їх страждань; якщо вони агресивні і не піддаються соціалізації (про це має бути укладення медичної установи); при обороні від їх нападу. Забороняється при цьому використання негуманних методів. Технічні засоби, вживані при полюванні, відповідно до проекту, повинні передбачати швидку смерть тварини, що виключає страждання.
На власників домашніх тварин покладаються (окрім реєстрації і біостерилізації) обов'язки надавати тварині можливість рухатися, контактувати з собі подібними, забезпечувати надання ветеринарних послуг, дотримувати санітарно-гігієнічні норми, не залишати тварин без нагляду. Собак потенційно небезпечних порід забороняється вигулювати без короткого поводка.
У квартирах, де живуть декілька сімей, домашніх тварин можна містити за проектом при письмовому згоді що усіх проживають.
У КоАП в якості адміністративного стягнення планується ввести позбавлення права містити тваринияке застосовується (у разі призначення судом) довічно.