26 квітня 2011 року набув чинності наказ Мінфіну від 11 березня 2011 року № 339яким затверджений Порядок розгляду Міністерством фінансів України справ про порушення вимог законодавства, регулюючого діяльність у сфері попередження і протидії легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом, і застосування санкцій.
Дія Порядку поширюється на суб'єктів господарювання що проводять лотереї або азартні ігри; що торгують дорогоцінними металами, драгкамнями і виробами з них; аудиторів, аудиторські фірми; фізосіб-підприємців, що надають послуги бухобліку. Тобто на усіх суб'єктів первинного финмониторинга нагляд за якими здійснює Мінфін.
Згідно з Порядком, факти порушень законодавства у сфері легалізації злочинних прибутків мають бути викладені в акті перевірки, а датою порушення справи по таким порушенням є дата підписання такого акту.
Усі матеріали, що підтверджують порушення, передаються в спеціальну комісію при Міністерстві, яка зобов'язана розглянути їх впродовж 30 днів. Участь порушника при цьому є обов'язковою (за винятком нез'явлення з нешанобливих причин).
За результатами розгляду справи виноситься одно з рішень :
- про накладення штрафу (до речі, в порядку продубльовані норми Закону "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" про суми штрафів за різні порушення);
- про припинення справи.
Слід зазначити, що справа може бути закрита у разі, якщо Комісія дійде висновку, що насправді порушення не було.
Є і ще одно основа для закриття справи - ця бездіяльність самої Комісії. Тобто справа закривається, якщо вона впродовж встановлених 30 днів не прийняла ніякого рішення.
Штраф має бути сплачений не пізніше 15 днів з дня отримання постанови про його накладення. У разі оскарження цієї постанови - не пізніше 15 днів з дня набуття чинності рішення про залишення скарги без задоволення.
Необхідно відмітити, що Закон "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" був викладений в новій редакції, діючій з 21 серпня 2010 року. Нова редакція Закону істотно відрізняється від тієї, що діяла раніше (см про це, зокрема, матеріали ЛІГА :ЗАКОН Прийнята нова редакція Закону про боротьбу з легалізацією злочинних грошей. Коментар АК Arzinger і Антилегалізація по FATF: українська кавер-версія).
У новій редакції Закону конкретизовані норми про відповідальність суб'єктів первинного финмониторинга за порушення правил, встановлених номами цього Закону. Крім того, в колишній редакції Закон не поширювався на вищеперелічених суб'єктів, окрім осіб, що проводять лотереї і азартні ігри.
Таким чином, прийняття цього нормативного акту обумовлене кардинальними змінами в області попередження і протидії легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом і фінансуванню тероризму.