Закон був ухвалений з метою захисту прав споживачів від недобросовісних дій суб'єктів підприємницької діяльності, особливо у сфері надання банківських і страхових послуг. А саме - від нав'язування ними включення у відповідні договори третейських обмовок.
Внесеними змінами в ч.1 ст.6 Закону України "Про третейські суди" передбачено, що третейським судам не підвідомчі справи в спорах по захисту прав споживачіву тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки).
По думці керівного партнера ЮФ "Ольга Демченко і партнери" Ростислава Кравцаці зміни не обмежують можливість банків і кредитних спілок і далі звертатися до третейського суду з позовами до своїх боржників. Адже спори, які банки і кредитні спілки передають на розгляди третейських судів, связанны не із захистом прав споживачів, а із стягненням суми заборгованості.
Однак, з іншого боку, банкіри і кредитні спілки тепер позбавлені можливості, у разі подачі позову про захист прав споживача до загального суду, заявляти клопотання згодне п.6 ч.1 ст. 207 ГПК України про залишення такого позову без розгляду у зв'язку з наявністю третейської обмовки, оскільки тепер подібні позови не підвідомчі третейським судам.
Усі спори, пов'язані із захистом прав споживачів, які на момент набуття чинності цього закону знаходяться на розгляді в третейських судах, мають бути припинені.
Слід звернути увагу на те, що з 1 березня цього року набули чинності ще два Закони (Закон № 2979 - VI і № 2980 - VI)вносячі зміни в ГПК і ХПК відносно оскарження рішень третейських судів і видачі старанного документу за рішенням третейського суду.
Рішення третейських судів стало можливим оскаржити. З такими скаргами до судів можуть звертатися сторони і треті особи, а також ті, хто не брав участі в розгляді справи в третейському суді, але чиїх прав і обов'язків третейський суд у своєму рішенні торкнувся.
Скарга може бути спрямована впродовж 3-х місяців після винесення ухвали третейським судом або з дня, коли особа дізналася про дозвіл цим судом питання про свої права і обов'язки.
Підстав для відміни рішень третейського суду п'ять: справа не підвідомчо третейському суду; ухвалення рішення по суперечці, не передбаченій третейською угодою; визнання третейської угоди недійсним; невідповідність складу третейського суду вимогам закону; дозвіл третейським судом питання про права і обов'язки осіб, що не брали участі в справі.
Також нові Закони регламентують порядок видачі судами старанних листів на примусове виконання рішень третейських судів і передбачають додаткові визначенняна які можуть бути подані скарги окремо від рішення суду
Детальніше про зміни в ГПК і ХПК читайте в матеріалі ЛІГА :ЗАКОН Рада обмежила третейські суди в компетенції і передбачила можливість оскарження і відміни їх рішень.
Коментуючи ці нововведення для ЛІГА :ЗАКОНРостислав Кравец відмітив, що ухвалені Закони дають можливість споживачам оспорювати самі кредитні договори в обхід третейського суду.
Хоча, на думку експерта, така ініціатива вже давно стала не актуальною. У існуючій судовій практиці для того, щоб уникнути розгляду справи в третейському суді, разом з позовом про спростування договору в цілому або його частини одночасно оспорюють і сам пункт з третейською обмовкою, що робить неможливою передачу такої суперечки на розгляд до третейського суду.