Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Європейський суд продовжив термін виконання пілотного рішення "Іванов проти України" на шість місяців. Коментар АК Arzinger

31 січня 2011, 12:00
3177
4
Реклама

Європейський суд з прав людини продовжив термін виконання пілотного рішення "Юрій Миколайович Іванов проти України" на шість місяців.

Пілотним рішенням Європейського суду з прав людини "Юрій Миколайович Іванов проти України" державу було зобов'язано запровадити ефективний засіб юридичного захисту, який би забезпечив адекватний та достатній захист від невиконання або затримки у виконанні рішення національного суду, за виконання якого вона неце відповідальність відповідно до принципів, встановлених практикою Європейського суду з прав людини.

На виконання зазначеного рішення Міністерством юстиції було розроблено проект Закону України "Про гарантії держави щодо виконання рішень суду" (№ 7562)який 14 січня 2011 року Урядом подано на розгляд Верховної Ради.

Враховуючи заходь, вжиті державою на виконання рішення "Юрій Миколайович Іванов проти України", за клопотанням Міністерства юстиції Європейський суд з прав людини продовжив рядків виконання пілотного рішення до 15 липня 2011 року, про що повідомив листом від 21 січня 2011 року.

ЕКСПЕРТНА ДУМКА

Маркіян Мальский: "Положення проекту спрямовані на прискорення процесу і надання додаткових гарантій виконання рішень суду"

Керівник Западно-украинского філії АК Arzinger, адвокат Маркіян Мальский озвучив ЛІГА :ЗАКОН свій погляд на це питання: "Виконання рішень національних судів вже давно є однією з найгучніших проблем українського судочинства. Можливість затягування старанного виробництванадана українським законодавством, з легкістю і особливою винахідливістю застосовується недобросовісними сторонами виробництва, що, безумовно, негативно впливає на якість захисту порушених прав і на відношення громадян до судової системи.

Внаслідок цього, така негативна практика стала об'єктом зацікавленості міжнародного співтовариства і неодноразово розглядалася у рамках Європейського суду з прав людини (далі - Суд). У обговорюваному рішенні Суд визнав, що Україна порушила зобов'язання по Конвенції про захист прав людини і основних свободоскільки держава систематично не виконувала рішення національних судів. Зокрема, пункт 1 статті 6 Конвенцій передбачає, що кожен має право на розгляд його справи в розумний термін судом, який вирішить суперечку відносно його прав і обов'язків цивільного характеру.

Положення проекту Закону України "Про гарантії держави по виконанню рішень суду" (далі - Проект), безперечно, спрямовані на прискорення процесу і надання додаткових гарантій виконання рішень. Слід зазначити, що згідно з останнім, держава гарантує виконання рішень суду, де боржниками є державний орган, державне підприємство або юридична особапримусова реалізація майна якого забороняється в порядку, встановленому законодавством.

Особливо ефективними видаються положення про стягнення засобів з державних органівяке реалізується Державною казначейською службою. У таких випадках перерахування коштів здійснюється у тримісячний термін з дня вступу в Державну казначейську службу необхідних документів. Окрім цього, у разі прострочення такого тримісячного терміну, стягувачу виплачуватиметься компенсація в розмірі 0,3 відсотка річних від неуплаченой суми. На жаль, поки що на практиці стягнути щось з державних органів "граничить з неможливістю".

Що стосується державних гарантій стягнення засобів з державного підприємствато таке виконання має бути проведене у шестимісячний термін і у разі порушення таких положень законодавства, перерахування коштів проводитиметься з бюджету, передбаченого за програмою для забезпечення виконання рішень суду. На випадок невиконання рішення суду держпідприємством Проектом передбачено подальше відшкодування збитків державного бюджету в судовому порядку, де інтереси держави представлятимуть органи прокуратури.

Незважаючи на вказані положення, дуже важко уявити, яким чином і в якій мірі вони виконуватимуться на практиці. Наприклад, в чинному законодавстві України також передбачено, що старанні дії мають бути проведені впродовж 6 місяців з дня винесення постанови про відкриття провадження у справі, проте, як відомо, приблизно в 60-70% випадку, такі норми і близько не дотримуються державною старанною службою. Хоча провина не лише на виконавцях, боржники вже навчилися якісно "водити за ніс" кредиторів, а юридичні форуми кишать цілими посібниками про те, як не платити по боргах".

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини