Кабінет Міністрів України ствердив своїм постановою від 29 грудня 2010 роки № 1242 оновлений зразок повідомлення про нотаріальне посвідчення договору оренда об'єктів нерухомості.
Відповідно до Податковим кодексом (підпунктом "б" підпункту 170.1.5 пункту 170.1 статей 170) таке повідомлення спрямовується державними і приватними нотаріусами в органи податкової служби за податковою адресою платників податків (орендодавців) в день посвідчення договорів оренди.
Цим же підпунктом НК передбачено, що нотаріус несе відповідальність за порушення порядку і термінів подачі такої звітності.
Постанова поки не набуло чинності.
ЕКСПЕРТНА ДУМКА |
Маркіян Мальский: "Нотаріус зобов'язаний надсилати таку інформацію податковій за умови, що орендар не є суб' єктом підприємницької діяльності" |
Прокоментував постанову № 1242 для ЛІГА :ЗАКОН керівник Западно-украинского філії АК Arzinger Маркіян Мальский: "Варто зазначити, що інформація щодо посвідчення договору оренди об' єктів нерухомості відповідно до прийнятої Ухвали, повинна надсилатися за податковою адресою платника податку - орендодавця, що згідно до ст. 45 ПКУ становить місце проживання, за якою така фізична особа береться на облік як платник податків.
Нагадаємо, що раніше зобов'язання щодо надання такої інформації нотаріусами передбачалося пп. 9.1.4 пункту 9.1 статті 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" відповідно до форми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2003 р. N 1692 (така інформація повинна була надаватися державними та приватними нотаріусами до податкових органів за місцем проживання платників податків - орендодавців у день посвідчення).
Відповідно до п. 106. Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України у разі, якщо орендодавцем у договорі є фізична особа, яка не є суб' єктом підприємницької діяльностінотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про посвідчення договору оренди податковому органу за основним місцем проживання платника податку - орендодавця за формою та в спосіб, установлені Кабінетом Міністрів України.
Головною зміною у формі зразку повідомлення є заміна ідентифікаційного номери на реєстраційний номер облікової картки платника податків у пунктах, що стосуються надання інформації про орендодавця та орендаря.
Аналізуючи норму ст. 170.1.5 ПКУ, а також п.160 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України можна прийти до висновку про ті, що нотаріус зобов'язаний надсилати таку інформацію до податкових органів лише у тому випадку, якщо фізична особа - орендар не є суб' єктом підприємницької діяльності.
Важливо відзначити, що незалежно від того, чи така інформація надана нотаріусом податковим органам, орендар такої земельної ділянки зобов'язаний, відповідно до ст. 25 Закону України "Про оренду землі", надати копію договору оренди відповідному органу державної податкової служби у п'ятиденний рядків після державної реєстрації договору оренди.
Що ж стосується відповідальностіпередбаченої новим ПКУ, то, відповідно до ст. 110, у разі порушення зобов'язань, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, податкову відповідальність несуть платник податків, податкові агенти (у даному випадку - орендар), та/або їх посадові особини. Що ж стосується відповідальності нотаріуса, то відповідно до пп. б) п. 170.1.5 ст. 170 ПКУ останній неце відповідальність, передбачену за порушення порядку та/або строків подання податкової звітностівідповідно до ст. 120 ПКУ".