Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Держпраці розповіла про трудові права домашніх працівників

Реклама

Фахівці Східного міжрегіонального управління Держпраці звернули увагу, що працевлаштування домашнього персоналу має свої особливості, які важливо враховувати як роботодавцям, так і самим працівникам.

До 2024 року в законодавстві про працю України не існували поняття домашньої праці та домашніх працівників, але Законом № 3680-IX Кодекс законів про працю доповнено главою XI-А, присвяченою праці домашніх працівників.

Відповідно до норм цієї статті домашня праця - це робота, яка виконується для домогосподарства за трудовим договором.

Не вважається домашньою працею робота для домогосподарства, яка здійснюється особою нерегулярно та не більше 40 годин на місяць.

Роботодавцем є фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства та з якою домашній працівник уклав трудовий договір.

Домашній працівник - це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем.

Роз'яснено, що йдеться не про побутові послуги, а про щоденну турботу, допомогу з доглядом за дітьми, підтримку літніх людей, забезпечення комфорту в домі. Няні, доглядальниці, хатні помічники, водії та садівники - їх праця не помітна для суспільства, але має бути гідною і захищеною, як і будь-яка інша праця.

З домашніми працівниками укладається трудовий договір, який є основним документом, що засвідчує виникнення, зміну та припинення трудових відносин та визначає права та обов'язки сторін, а також є підставою для допуску домашнього працівника до роботи після здійснення роботодавцем повідомлення центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, про прийняття домашнього працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.

Трудовий договір, укладений з домашнім працівником, може передбачати додаткові, крім передбачених законодавством, права, гарантії, соціально-побутові пільги та взаємні зобов'язання сторін.

Законодавство України чітко регулює робочий час, час відпочинку та оплату праці домашніх працівників:

  • Робочий час - не більше 40 годин на тиждень (або менше, якщо передбачено в договорі). Домашній працівник самостійно веде облік свого робочого часу в зручній для нього формі та погоджує його з роботодавцем.

  • Допускається гнучкий графік роботи або підсумований облік робочого часу - головне, щоб це було погоджено між роботодавцем і працівником.

  • Надурочна робота - за згодою і з дотриманням вимог законодавства.

  • Час очікування виклику на роботу або супровід членів домогосподарства на відпочинку - це теж робочий час і він має оплачуватись.

  • Розмір оплати не може бути меншим за розмір встановленого законом мінімального рівня оплати праці.

  • Відпустка - мінімум 24 календарні дні за робочий рік.

Трудовий договір, укладений з домашнім працівником, може бути припинений з ініціативи однієї із сторін.

Домашній працівник має право негайно в односторонньому порядку розірвати трудовий договір з роботодавцем у разі вчинення стосовно нього членом домогосподарства винних дій, які посягають на честь чи гідність домашнього працівника, або втручання в його особисте життя.

З урахуванням специфіки домашньої праці та особливостей умов праці, передбачених Кодексом законів про працю, домашні працівники користуються всіма трудовими правами та гарантіями, передбаченими законодавством про працю, у тому числі на безпечні та здорові умови праці.

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються в новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

Читайте також:

Як перевірити повноваження підписантів під час укладення договору?

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини