Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Наказ Міносвіти щодо деяких обмежень у доступі до навчання в аспірантурі визнаний судом нечинним

Реклама

Київський окружний адміністративний суд 21 травня 2025 року рішенням по справі № 320/37685/24 визнав протиправним та нечинним наказ Міністерства освіти і науки України від 24.06.2024 № 910 "Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача освіти"

Передумови 

24 червня 2024 року Міністерством освіти і науки України прийнятий наказ N 910 "Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача вищої освіти у 2024 році" (далі - Наказ № 910), який передбачає, серед іншого, наступне: 

  • Тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану в Україні призупинити прийом заяв, проведення конкурсного відбору, укладання договорів про навчання між закладом вищої освіти та вступником та зарахування на навчання для здобуття третього (освітньо-наукового, освітньо-творчого) рівня вищої освіти та в асистентуру-стажування на денну або дуальну форми здобуття освіти за кошти фізичних та юридичних осіб (крім іноземців та осіб без громадянства за умови наявності державного визнання документа про освіту, на підставі якого здійснюється вступ). 

Позивач по справі 26.12.2017 р. завершила навчання у Національному університеті біоресурсів і природокористування України шляхом отримання вищої освіти за спеціальністю "Правознавство" і здобуття кваліфікації "Магістр права" та відповідно до статті 5 Закону України "Про вищу освіту" мала намір скористатися правом на здобуття освітньо-наукового ступеня "Доктор філософії" на третьому рівні вищої освіти, шляхом навчання в аспірантурі, натомість вищезазначений наказ Міністерства освіти і науки України, на думку позивача, позбавляє її такого права. 

Обставини справи 

Відтак, не погоджуючись з положеннями Наказу № 910, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Міністерства освіти і науки України про визнання такого рішення протиправним, незаконним та нечинним. 

Свої вимоги позивач мотивує відсутністю правових підстав для його прийняття. Зокрема, позивачем зазначено, що відповідно до норм міжнародного та українського права, має право здобувати освіту (у тому числі на третьому освітньо-науковому рівні вищої освіти для здобуття ступеня "Доктора філософії") на платній основі за денною формою навчання у будь- якому закладі освіти, незалежно від форми власності, відтак державні органи України не мають права жодним чином обмежувати їй доступ до такої освіти (у тому числі шляхом обмеження форм і умов здобуття освіти, ліцензування закладів освіти, а також шляхом встановлення певних заборон, умов, конкурсів, оцінювань, іспитів та інших випробувань). 

Міносвіти, як відповідач по справі, заперечуючи проти заявлених позовних вимог, у наданому суду відзиві, наголошує на правомірності оскаржуваного наказу та дотриманні визначеного законом порядку його прийняття.  

Позиція суду  

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов суд прийшов до наступного висновку. 

Положеннями стате 24, 28, 55, 57 і 58 Конституції України встановлені права і свободи людини і громадянина, які не можуть бути обмежені в жодному випадку. Обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом - актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України.  

Так, вимогами частини 2 статті 44 Закону України "Про вищу освіту" встановлено, що умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти оприлюднюються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки не пізніше 15 жовтня року, що передує року вступу до закладу вищої освіти. 

Таким чином, починаючи з 16 жовтня 2023 року, всі громадяни, які мають намір вступити до закладу вищої освіти і почати здобувати вищу освіту у 2024 році, мають право і зобов'язані дотримуватися лише тих вимог щодо прийому на навчання до закладу освіти, які були оприлюднені до 15 жовтня 2023 року. При цьому, після 15 жовтня 2023 року будь-які зміни законодавства вже не можуть впливати на права особи щодо вступу на навчання до закладу освіти у 2024 році.  

Відповідно, судом зазначено про те, що будь-які правові акти, які встановлюють умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти, прийняті та опубліковані пізніше 15 жовтня 2023 року, не можуть застосовуватися для прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році. 

В свою чергу, судом зазначено, що оскаржуваний наказ відповідача набрав чинності лише 25.06.2024 та, відповідно, не міг бути прийнятий з дотриманням 2 статті 44 Закону України "Про вищу освіту" в частині його застосування до процедури вступу на навчання до закладу освіти у 2024 році, що свідчить про обґрунтованість доводів позивача. 

Окрім того, судом також встановлено, що оскаржуваний Наказ N 910 є регуляторним актом, який підлягав обов'язковому громадському обговоренню відповідно до частини другої статті 68 Закону України "Про освіту".  

Оскільки проекти регуляторних актів виносяться на громадське обговорення з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", то суд звернув увагу також і на відсутність громадського обговорення проекту Наказу № 910 та відсутність факту його оприлюднення у строк до 15 жовтня 2023 року (який встановлений законом), що також не заперечувалось відповідачем.  

Відтак, на думку суду, дане свідчить про те, що такий наказ прийнятий з порушенням наведених вимог законодавства України, а отже є протиправним. 

До того ж, у рішенні Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року N 17-рп/2010 вказано, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, в якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто, обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки. 

Втім, суд зауважив про те, що у межах спірних правовідносин відповідач шляхом прийняття оскаржуваного наказу допустив порушення принципу правової визначеності як складового елементу верховенства права, адже, враховуючи наведене вище, тим самим створив ситуацію непередбачуваності щодо врегулювання правовідносин щодо здобуття освіти у 2024 році. 

Відтак, за наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд задовольнив позовні вимоги та визнав протиправним та нечинним наказ Міністерства освіти і науки України від 24.06.2024 N 910 "Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача освіти".  

Знаходьте судові рішення легко та швидко з LIGA360. Наші інструменти дозволяють миттєво переглядати та аналізувати рішення, забезпечуючи доступ до розширених пошукових фільтрів та інформаційних карток з деталями кожної справи. Підвищіть ефективність своєї роботи, замовивши персональну презентацію LIGA360. 

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини