9 січня в газеті "Голос України" було офіційно опубліковано Закон № 4173-IX «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень».
Документ набере чинності через 30 днів з дня його опублікування (8 лютого).
Фахівці Східного апеляційного господарського суду зазначили, що вказаним Законом внесено зміни до Закону "Про судоустрій і статус суддів", Господарського процесуального, Цивільного процесуального кодексів і Кодексу адміністративного судочинства, якими, зокрема, виключено положення щодо "нарадчої кімнати". Натомість запроваджено поняття "таємниця ухвалення судового рішення".
Важливо: справи в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження в яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються за правилами, що діють після набрання ним чинності.
Також фахівці Східного апеляційного господарського суду висвітлили зміни, які внесено до Господарського процесуального кодексу:
- після судових дебатів (заслуховування пояснень) суд оголошує про перехід до стадії ухвалення судового рішення (статті 219, 270, 301);
- у виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення рішення на строк не більш як на десять днів з дня переходу до ухвалення рішення, оголосивши дату та час його проголошення (стаття 219);
- під час ухвалення судового рішення суддя не має права обговорювати обставини справи та зміст судового рішення з іншими особами, крім складу суду, який розглядає справу. Втручання в процес ухвалення судом судового рішення забороняється. Судді не мають права розголошувати хід обговорення та ухвалення судового рішення. Обговорення та ухвалення судового рішення відбуваються у приміщенні суду (стаття 220);
- перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядку закінчується ухваленням постанови (стаття 232);
- для постановлення ухвал, що оформлюються окремим документом, суд оголошує перерву (частина четверта статті 233);
- у разі проголошення у судовому засіданні скороченого (вступної та резолютивної частин) рішення суд повідомляє, коли буде складено повне рішення (частина шоста статті 240).
* * *
Детальний аналіз ухваленого Закону здійснили також фахівці Сьомого апеляційного адміністративного суду (детальніше).
Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів і відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди.
Читайте також:
Визначна та цікава практика Верховного Суду в сімейних спорах за 2024 рік