Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Реєстрація нетрадиційних торгових марок згідно нового законодавства

Реклама

Згідно Наказу Міністерства економіки України №19889 від 06.08.2024 р. діють нові Правила складання, подання заявки на торговельну марку, заявки на міжнародну реєстрацію торговельної марки та проведення експертизи заявки на торговельну марку, міжнародної реєстрації торговельної марки з поширенням на Україну (далі - Правила), які набули чинності 18 вересня 2024 року. Заявка набула нового вигляду, слід відмітити, що тепер необхідно зазначати додатково повні відомості про заявника, наприклад, серія та номер паспорту, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичної особи, а не просто прізвище ім'я по-батькові та зареєстроване місце проживання, як це було ще декілька місяців тому. Натомість опис знаку став не обов'язковим і може додаватись за бажанням заявника.

Читайте також: Діють правила реєстрації торговельних марок, адаптовані до вимог ЄС

Більш детально хочу розібрати, що тепер до реєстрації доступні нові види торгових марок. Наприклад, якщо раніше найпоширенішими позначеннями були словесні, зображувальні та комбіновані, то наразі до них додались ще й рухові, мультимедійні, орнаментні, позиційні, голографічні та колір як такий або комбінація кольорів без окреслення контурами.

Орнаментна торгова марка - згідно Правил це позначення, яке складається лише з набору елементів, які регулярно повторюються. Так як орнаментна торгова марка може бути зареєстрований візерунок на тканині або пакувальному матеріалі, який є впізнаваним елементом бізнесу. Раніше орнамент можна було зареєструвати як промисловий зразок, але на відміну від торгових марок, правова охорона яких становить 10 років з необмеженою кількістю продовжень ще на такий же термін (дорівнює безкінечність поки живий бізнес і йому необхідний цей об'єкт), строк чинності промислових зразків становить максимум 25 років.

Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.

Позиційна торгова марка - це позначення, що має визначений спосіб розміщення чи прикріплення його на товарі. Тобто це чітке положення логотипу, зображення, візерунку або іншого відмітного елементу компанії на її продукції. Під час реєстрації у заявці подається зображення товару, де позиційне позначення, що потребує правової охорони, відтворене чіткими лініями, а усе інше - пунктирними. Саме розташування такого позначення відносно товарної позиції загалом і відіграє визначну роль.

Під час проведення експертизи позиційні та орнаментні позначення порівнюються з раніше поданими на реєстрацію чи зареєстрованими позиційними, орнаментними позначеннями, а також з іншими, що містять словесні або зображувальні елементи. Також слід враховувати що, для того, щоб позиційне позначення було зареєстроване, воно не повинно виконувати суто функції декору, а й бути оригінальним та мати розрізняльну здатність, тобто споживач повинен вміти відрізнити його від загального вигляду товари та сприймати як елемент, що відрізняє цей товар від аналогічного товару конкурентів.

Рухова торгова марка - це позначення, що включає або складається з руху елементів позначення чи зміни їх місця розташування. Під час подання заявки на реєстрацію надається одне або декілька зображень, які розташовані в такому порядку, що розташовані в певній послідовності руху або певній послідовності зміни місця їх розташування. Також до заявки може додаватись відеозапис позначення у форматі MP4 з одним із таких відеокодеків - AVC/H.264 або MPEG-/H.262, а розмір файлу не повинен перевищувати 20 мегабайтів.

Мультимедійна торгова марка - позначення, що складається з комплекту зображень, що послідовно рухаються чи змінюють місце розташування, та звуку, що у поєднанні становлять одну цілісну торгову марку. До заяви на реєстрацію такого позначення додається відеозапис, а вимоги встановлені як до подання рухових і звукових торгових марок.

Голографічна торгова марка - виконана у вигляді одного або декількох зображень, що у поєднання повністю відображають голографічний ефект. До заяви на такий вид торгової марки може бути доданий відеозапис та опис позначення.

Так як рухові, мультимедійні та голографічні позначення, так би мовити більш об'ємні та містять більшу кількість елементів, ніж, наприклад, позиційні та орнаментні, то під час проведення експертизи вони порівнюються як з раніше поданими на реєстрацію чи зареєстрованими руховими, мультимедійними, голографічними торговими марками, так і з орнаментними, позиційними, словесними, зображувальними, комбінованими чи іншими видами позначень, до складу яких входять порівнювальні елементи.

Щодо кольору або поєднанні кольорів без окреслення їх контурів, то практика їх реєстрації існувала і до оновлення законодавства та Правил, але в той же час необхідно було і залишається доведення розрізняльної здатності кольору без прив'язки його до інших елементів позначень, що використовуються. В нових правилах уточнено, що під час подання заявки на реєстрацію такого виду торгової марки необхідно зазначити колір за однією із шкал Pantone Matching System, RAL, Focoltone. Також до комплекту документів необхідно додати приклади використання кольору як торгової марки.

Під час публікації відомостей про заявку у разі подання нетрадиційної торгової марки з вище перерахованих, до таких даних як номер заявки, дата подання, дата пріорітету, класи МКТП, П.І.Б./найменування заявника, адреса реєстрації заявника тощо, буде дадаватись URL-адреса для завантаження відеозапису або звукозапису поданого на реєстрацію позначення, звичайно, якщо буде технічна можливість здійснити таку публікацію.

Слід зазначити, що раніше в українському законодавстві не були визначені умови подання та правила розгляду заявок на мультимедійні, рухові, голографічні, позиційні та інші нетрадиційні торгові марки. А також була відсутня технічна можливість вносити ці торгові марки до реєстру та публікувати. Згідно Методичних рекомендацій з окремих питань проведення експертизи заявки на знак для товарів і послуг, щ були затверджені Наказом Державного підприємства «Український інститут промислової власності» від 07.04.2014 № 91 із змінами, внесеними наказом Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» від 22.01.2016 № 08 заявки на нетрадиційні торгові марки не приймались до розгляду, заклад експертизи надсилав повідомлення, що заявка вважається неподаною, а сплачений збір на вимогу заявника повертався.

Також з вересня цього року патентне відомство України почало видавати охоронні документи на об'єкти промислової власності (свідоцтва на торговельні марки та промислові зразки, патенти на винаходи та корисні моделі) у електронному вигляді. Нововведення є зручним, адже документи надходять заявникам або їх представникам миттєво через електронний кабінет після завантаження в систему, а у разі втрати можна завантажити повторно без необхідності писати клопотання на видачу дублікату. В той же час залишається можливість отримання паперових охоронних документів: за окремими запитом заявника або його представника, якщо заявка подавалась у електронному вигляді, або якщо від початку була обрана паперова форма подання документів та діловодства.

Вікторія Борисенко,

керівник ІР-практики ЮК RIYAKO & PARTNERS

Нова LIGA360 - нові фішки для роботи із законодавством:

· Всі види джерел, щоб оцінити контекст: НПА, аналітика, судова практика, новини, реєстри та ін.

· Інноваційні інструменти аналізу: зворотні зв'язки документів 2.0, графічні зв'язки документів, смарт-фільтри та моніторинг надходжень.

Побачте всі переваги в дії, замовивши презентацію.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини