Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Уряд ухвалив постанову про заміну МСЕК новою системою оцінювання

15 листопада 2024, 17:50
2105
0
Реклама

15 листопада Кабінет Міністрів ухвалив постанову «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», яка визначає новий порядок проведення оцінювання і замінює процес медико-соціальної експертизи (МСЕК).

Про це повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров'я.

У МОЗ поінформували, що постанова закладає зміни в системі вже з 1 січня 2025 року.

Йдеться про:

  • запровадження нової концепції оцінювання;

  • спрощення для пацієнта процесу встановлення або підтвердження статусу інвалідності;

  • доступність і фаховість оцінювання;

  • цифровізацію процесу та антикорупційні заходи;

  • формування Центру оцінювання для оскарження рішень.

Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.

Нова концепція

Тепер в основі системи - оцінювання повсякденного функціонування людини експертними командами лікарів на базі багатопрофільних лікарень. Це комплексний підхід оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність, аби швидше визначити індивідуальні потреби людини і допомогти їй з поверненням до активного, гідного життя.

Спрощення для пацієнта

Шлях до встановлення статусу інвалідності значно спроститься і скоротиться. Не буде потреби проходити лікарсько-консультативну комісію закладу - лікуючий лікар одразу направлятиме на оцінювання. Для переліку станів лікар зможе направити на оцінювання одразу після встановлення визначеного діагнозу чи інтервенції, не очікуючи, як раніше, на 120 днів лікарняного. Електронне направлення на додаткові обстеження формуватимуть лікарі експертної команди під час оцінювання, і без вагомих причин дообстеження не зможуть відбуватися більш як один раз. Рішення експертної команди передаватиметься на соціальну сторону через електронну систему.

Поліпшення доступності та фаховості оцінювання

Замість окремих організацій МСЕК, де більшість лікарів не займалися лікуванням, тепер оцінювання проводитимуть команди лікарів-практиків на базі лікарень. Людина зі своїм лікарем обере один із 300 потужних багатопрофільних закладів. Лікарні будуть територіально рівномірно розташовані, і в одному закладі існуватиме декілька команд на кожен профіль справ. За можливості справи будуть спрямовувати у профільні заклади: наприклад, оцінювання щодо новоутворення - до онкологічного закладу, оцінювання щодо психічних захворювань - до закладу цього профілю. У цих же лікарнях можна буде пройти додаткові обстеження за Програмою медичних гарантій.

Цифровізація процесу та антикорупційні заходи

Замість повністю паперового процесу буде запроваджено електронну систему. Направлення і документи до нього, протокол, рішення та всі дії фіксуватимуться в електронній системі.

Склад команд не буде сталим, як це було раніше. Тепер під кожний випадок формуватиметься індивідуальний склад експертної команди. Адміністратор у закладі перевірятиме в електронній системі повноту отриманої справи та чи вірно система визначила спеціальності лікарів й форму розгляду згідно з критеріями. Після чого система визначатиме для справи профільну команду, яка має найближчий доступний час для проведення оцінювання. Адміністратор команд не знатиме, до якої команди і на який час потрапить справа, а індивідуальні дані лікарів і пацієнтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання.

МОЗ наголошує, що ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд.

Центр оцінювання для оскарження рішень

Також у межах постанови заплановано створити Центр оцінювання функціонального стану осіб, який перевірятиме обґрунтованість рішень команд і займатиметься справами, направленими на оскарження. Команда центру складатиметься з лікарів різних закладів охорони здоров'я.

Чинність та подовження дії документів

Постанова також установлює, що інвалідність зберігається для всіх осіб, кому інвалідність була встановлена пожиттєво. А разом зі збереженням цього статусу зберігають чинність і всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Їх інвалідність може бути переглянута виключно за їх бажанням або за рішення суду. Для осіб, яким було встановлено інвалідність зі строком повторного огляду, і він припадає на час впровадження нової системи, статус інвалідності продовжують на 6 місяців, як і відповідні виплати та гарантії.

Для осіб, які під час дії воєнного стану не проходили встановлений повторний огляд, необхідно буде його пройти: для чоловіків призовного віку - до 1 листопада 2025 року, для решти - до 1 квітня 2026 року. Винятки становлять особи на тимчасово окупованих територіях та особи з важкими станами здоров'я за визначеним у постанові переліком. Також оцінювання раніше за визначений попередньо строк може відбутись за запитом суду чи правоохоронних органів, зокрема в рамках кримінального провадження.

Наступні кроки МОЗ

Для впровадження нової системи заплановано ухвалення наказів МОЗ, які мають допомогти лікарям приймати обґрунтовані рішення та скоротити кількість документів, що отримує людина за результатами оцінювання: замість 12 довідок чи виписок у різних комбінаціях буде 1 комплексний документ.

Фінансування нових команд відбуватиметься через НСЗУ за послуги з оцінювання відповідно до прозорих вимог до діяльності команд.

Також заплановано, що довідкова та статистична інформація про команди, їх спеціальності, місцезнаходження, черги та рішення буде доступна публічно на аналітичних панелях (дашбордах).

Поточні зміни поки що не стосуються дітей. Процеси щодо інвалідності дітей також потребують оновлення, аби бути більш зручними та орієнтованими на пацієнта. Це заплановано наступним етапом. Зараз для дітей залишається чинна система, де статус інвалідності призначається за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров?я.

БУЛО

БУДЕ

Назва

МСЕК - медико-соціальні експертні комісії

Експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи

Результат

1. Статус інвалідності

2. Виплати, пільги, відстрочка

3. Допоміжні засоби реабілітації

4. 12 довідок та виписок у різних комбінаціях

1. Статус інвалідності

2. Виплати, пільги, відстрочка

3. Допоміжні засоби реабілітації

4. Один комплексний документ

Шлях пацієнта

1. Людина -

2. Лікуючий лікар -

3. ЛКК закладу -

4. МСЕК

1. Людина -

2. Лікуючий лікар -

3. Експертна команда

Довідкова інформація

У лікаря та в паперових журналах

На публічних аналітичних панелях (дашбордах)

Документи

Усі в паперовому вигляді: справа, направлення, протокол, рішення

Усі в електронній системі: справа, направлення, протокол, рішення

Черга

У паперових журналах

В електронній системі.
Дані пацієнтів та лікарів, які будуть проводити оцінювання, приховані один від одного до дня оцінювання

Місце розташування

Окремі структури і приміщення МСЕК

Команди у потужних багатопрофільних лікарнях

Лікарі

Більшість не лікують, лише проводять медико-соціальну експертизу. Немає усіх потрібних спеціальностей у штаті МСЕК

У команді практикуючі лікарі різних спеціальностей - усіх, які необхідні для розгляду відповідної справи

Кількість лікарів

4 - 10 лікарів загалом

10 - 50+ лікарів загалом - за рішенням закладу

Склад лікарів

Фіксований склад для кожного пацієнта

Підбирається команда за принципом випадкового добору під кожну справу відповідно до профілю справи

Ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд

Дообстеження

Від МСЕК потрібно повернутись до лікуючого лікаря, щоб він виписав е-направлення

Можна пройти обстеження за Програмою медичних гарантій

Лікар експертної команди виписує е-направлення під час оцінювання

Можна пройти обстеження за Програмою медичних гарантій, де зручно, зокрема і в лікарні, де знаходиться команда

Рішення

Одне спільне рішення на комісію, за підписом голови

Фіксується позиція кожного лікаря та спільне рішення, яке підписується електронним підписом кожного лікаря

Оскарження

В обласній або центральній МСЕК

Оскарження в електронному та паперовому вигляді на центральному рівні

Фінансування

Субвенція з державного бюджету та дофінансування з місцевих бюджетів на існування МСЕК

Через програму НСЗУ за послуги з оцінювання

Представник пацієнта

Не передбачено

Передбачено

Відеозапис засідання

Не передбачено

Особі або її представнику дозволено здійснювати відео- або аудіозапис оцінювання.
Обов'язкова відеофіксація з 2026 року

Підсилюй роботу юриста використанням комплексної інформації - з новою LIGA360! Використовуй досвід аналітиків та експертів для правильного правозастосування. Замов персональну презентацію менеджера для своєї компанії.

Отримайте доступ до LIGA360 за унікальною пропозицією, доступною тільки з 27 по 29 листопада! Цей особливий подарунок, приурочений до 33-річчя LIGA ZAKON, забезпечить ваш бізнес інноваційними інструментами для виявлення та управління ризиками на цілий рік. Залиште свої контакти, і ми розповімо, як ви можете скористатися цією сенсаційною можливістю!

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини