Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

КАС ВС висловився щодо процесуальних повноважень суду апеляційної інстанції в частині прийняття відмови позивача від позову

Реклама

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду висловився щодо процесуальних повноважень суду апеляційної інстанції щодо прийняття відмови позивача від позову.

Про це йдеться в постанові КАС ВС від 22 квітня 2024 року у справі № 240/19893/22, інформує П'ятий апеляційний адміністративний суд.

КАС ВС зазначив, що за змістом ч. 1 ст. 47 КАС України позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Відповідно до ч. 6 статті 47 КАС суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Аналогічні, водночас більш уточнені, положення містяться у ст. 189 КАС України. Так, згідно з ч. ч. 1-3, 5 ст. 189 зазначеного Кодексу позивач може відмовитися від позову на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

Верховний Суд звернув увагу, що наведеними нормами КАС передбачено право позивача, як учасника справи, з урахуванням приписів цього Кодексу та керуючись наявною у нього метою, вільно обирати вид власної процесуальної поведінки, в тому числі шляхом відмови від позову на будь-якій стадії судового процесу. Водночас, з огляду на вагомість процесуальних та матеріально-правових наслідків відмови від позову у вигляді неможливості звернутися до суду з тотожним позовом вдруге, складністю однозначно ідентифікувати при власноручному підписі особу-підписанта, а також з метою запобігання вчиненню іншими особами умисних дискредитуючих дій, обов'язковою передумовою прийняття такої відмови судом є роз'яснення сторонам наслідків відповідних процесуальних дій, а також ретельної/якісної перевірки дійсної відсутності в діях позивача порушень закону чи чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, зокрема учасників справи, що можливо здійснити, за умови наявності раціональних сумнівів та проявляючи розумну обачність, зокрема, у судовому засіданні з викликом учасників справи.

Під час апеляційного провадження право позивача відмовитись від позову регламентовано положеннями ст. 314 КАС, згідно з якою позивач може відмовитися від позову, а сторони можуть примиритися у будь-який час до закінчення апеляційного провадження. У разі відмови від позову або примирення сторін суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу відповідно до вимог ст. ст. 189, 190 цього Кодексу, якою одночасно визнає нечинним судове рішення суду 1-ї інстанції, яким закінчено розгляд справи, та закриває провадження у справі.

Таким чином, суд апеляційної інстанції також наділений процесуальними повноваженнями прийняти відмову позивача від позову під час апеляційного перегляду судового рішення, чим закінчується розгляд справи. Водночас при прийнятті такої відмови суд повинен дотримуватися вимог ст. ст. 47, 189 КАС України.

Як швидко знайти подібні судові рішення? 35 фільтрів для пошуку доступні на ІТ-платформі LIGA360. Дізнайся, як знаходити smart-рішення для захисту в суді, за посиланням.

Читайте також:

Верховний Суд вказав на належний спосіб судового захисту в разі використання патенту з порушенням прав позивача

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини