Біологічні зразки особи виробляються в процесі її життєдіяльності (наприклад кров, слина, піт, сперма тощо). У ході відібрання таких біологічних зразків вони відокремлюються від організму особи, тобто відбираються. Таким чином, за своєю суттю біологічний зразок повинен мати здатність бути відокремленим.
Відбитки пальців рук - це передусім візерунок, залишений папілярними лініями людського пальця, який візуалізує експерт під час проведення експертного дослідження шляхом дослідження завитків, зображених на цьому візерунку, для встановлення його належності певній особі. Відбитки пальців, як і фотографія обличчя, відображення сітківки ока, не відокремлюються від організму індивіда, оскільки не є такими за своєю природою. Фактично вони є відображенням певної частини тіла особи.
Отже, відбитки пальців не належать до кола об'єктів, які можуть бути біологічними зразками, оскільки за своєю суттю такі відбитки є відображенням папілярного узору пальців, вони не відокремлюються від тіла особи, на відміну від біологічних зразків, що можуть відбиратися, існувати й досліджуватися окремо від біологічного індивіда, як-от кров, слина, піт, сперма тощо.
Про це зазначив Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги захисника, який стверджував, що відбитки пальців є біологічними зразками, а тому для їх відібрання необхідна була постанова прокурора, якої матеріали кримінального провадження не містять.
З постановою ККС ВС від 21 травня 2024 року у справі № 607/17409/22 (провадження № 51-215км24) можна буде ознайомитися в Системі пошуку та аналізу судових рішень VERDICTUM.
За повідомленням Верховного Суду
Відчуй силу AI у роботі юриста! Спробуй LIGA360 для щоденних завдань - аналізу законодавства й судової практики, моніторингу змін правового поля, пошуку відповідей. Замовляй безкоштовний тест-драйв за посиланням.
Читайте також:
Верховний Суд поставив крапку в питанні застосування Українського правопису